O-STA

Vabilo na strokovni posvet z naslovom "Izobraževanje in aktivno državljanstvo: k vključujoči politični skupnosti"

Vabimo vas, da se udeležite strokovnega posveta predstavnikov deležnikov na področju izobraževanja, zaposlovanja in mladine z naslovom "Izobraževanje in aktivno državljanstvo: k vključujoči politični skupnosti", ki bo potekalo v petek, 7. 6. 2013, med 9:30 in 11:30 v predavalnici 19 na Fakulteti za družbene vede (Kardeljeva ploščad 5, Ljubljana). Prijava ni potrebna.

Strokovni posvet je uvodni dogodek v okviru evropskega projekta "Partnerstvo za mladino: naproti novim učnim potem za boljšo zaposljivost aktivnih mladih državljanov", na njem pa želimo skupaj s sodelujočimi premisliti nove možnosti sodelovanja različnih akterjev na področjih izobraževanja, zaposlovanja in mladine ter na ta način odpreti debato o možnih spremembah izobraževanja in učenja za boljšo zaposljivost aktivnih mladih državljanov. Partner pri projektu je tudi Mladinski svet Slovenije.

Posveta se bodo kot aktivni sodelujoči udeležili:

- mag. Peter Debeljak (direktor Urada za mladino)
- Elido Bandelj (direktor Centra RS za poklicno izobraževanje)
- mag. Pavla Karba (Zavod RS za šolstvo; višja svetovalka na področju državljanske in domovinske vzgoje)
- Nina Milenković Kikelj (podpredsednica Mladinskega sveta Slovenije)
- Dalia Cerovšek (ZSSS; sekretarka sindikata Mladi plus)
- Irena Lužar (Zavod RS za zaposlovanje)
- dr. Polona Kelava (Pedagoški inštitut)

Posvet, ki bo potekal v treh sklopih, bo vodil vodja projekta doc. dr. Marinko Banjac. Ti sklopi so:

1. Stanje: mladi in zaposlitev/zaposlovanje

V prvem sklopu bomo skupaj premislili, kakšno je stanje glede zaposlovanja in zaposlenosti mladih. Pri tem bomo odprli tudi vprašanje definiranja mladih, metodologije merjenja zaposlenosti mladih, ugotavljali trenutne trende in procese v Sloveniji glede zaposlovanja ter zaposljivosti mladih. V prvem delu srečanja bo premislek šel tudi v smeri aktivne drže mladih kot pomembnega elementa v kontekstu iskanja zaposlitve ter prehoda od izobraževanja na trg dela.


2. Izobraževanje in zaposlovanje/zaposlitev
Uvodoma bomo spregovorili o vlogi izobraževanja (predvsem, vendar ne izključno osnovnošolskega in srednješolskega) kot sistema, institucionalne ureditve in praks, ki morajo prispevati k boljši zaposljivosti mladih. Kako in na kakšen način? Kaj oziroma kakšna je vloga izobraževanja, ko govorimo o boljših možnostih za mlade? Ali izobraževanje in nasploh slovenski izobraževalni sistem vključuje prenos kompetenc, ki zagotavljajo, da bodo mladi v prihodnosti imeli relativno neproblematičen prehod na trg dela?


3. Sodelovanje deležnikov na področju izobraževanja za boljšo zaposljivost mladih
V okviru tretjega sklopa bo debata namenjena vprašanju povezovanja deležnikov na področjih izobraževanja, zaposlovanja in mladine. V kolikor želi določena družba uspešno odpravljati visoko nezaposlenost med mladimi, jih spodbujati k aktivnemu življenju in sodelovanju pri odločitvah, ki zadevajo njihova življenja, potem mora biti izobraževalno okolje mladih osredotočeno na posredovanje tistih znanj in veščin, ki bodo prispevala k njihovi kompetentnosti, kritičnemu razmišljanju in posedovanju znanj, ki jim bodo koristila pri iskanju zaposlitve. Kako lahko torej deležniki prek sodelovanja in skupnih naporov prispevajo k boljši prihodnosti mladih, v kakšni obliki mora to sodelovanje obstajati?

Za več informacij nas kontaktirajte na pr@mss.si ali na 041 897 616 (Borut).

Lep pozdrav,

Mladinski svet Slovenije