O-STA

Šolske počitnice: imate dovolj dopusta za vse?

Šolske počitnice

Vsako leto je na prvi šolski dan pri otrocih in starših prisotne malo grenkobe zaradi izteka brezskrbnih počitnic. Marsikdo postane boljše volje ob pogledu na šolski koledar. Kdaj bodo torej šolske počitnice 2018/2019?

Do prvih je še natanko 40 delovnih dni. Pokukali smo na šolski koledar in ugotovili, da bodo v tem letu šolske počitnice in dela prosti dnevi razporejeni tako, da bodo učencem omogočili nekaj kar dolgih oddihov. Skupaj s konci tednov pred in po počitnicah bodo trajali vsaj 9 dni.

počitnice

trajanje počitnic

število delovnih dni

prostih dni skupaj

jesenske počitnice

29.10.-2. 11.

3

9

novoletne počitnice

25. 12.-2. 1.

4 (skupaj s 24.12.)

12

zimske počitnice (jugo-vzhodna Slovenija)

18. 2.-22. 2.

5

9

zimske počitnice (ostali)

25. 2.-1. 3.

5

9

prvomajske počitnice

27. 4.-2. 5.

3 (skupaj s 3.5.)

9

Starši, ki želijo vse pouka proste dni preživeti s svojim šolarji, torej v tem šolskem letu potrebujejo 15 dni letnega dopusta. Če prištejemo še dobrih devet tednov poletnih počitnic, je jasno, da je to za večino staršev neizvedljivo.

Koliko letnega dopusta vam pripada?

Veste, koliko letnega dopusta vam pripada? Naši pravniki z bogatimi izkušnjami na področju delovnega prava so za vas pripravili preglednico dni dopusta, ki vam pripadajo na podlagi zakona. Preverite, ali vaša odločba o letnem dopustu vsebuje vse kriterije, ki bi jih delodajalec moral upoštevati pri odmeri dopusta.

kriterij za odmero dopusta

število dni dopusta

osnovni dopust

20

delavec, ki ima otroka mlajšega od 15 let (za vsakega otroka posebej)

1

delavec, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo

3

delavec, ki je starejši od 55 let

3

delavec invalid

3

delavec z najmanj 60-odstotno telesno okvaro

3

delavec, ki še ni dopolnil 18 let

7

Minimalno 20 dni dopusta

Odločba o letnem dopustu mora upoštevati določila še iz treh pravnih podlag. Upoštevana morajo biti določila morebitne kolektivne pogodbe, ki zavezuje delodajalca, določila o letnem dopustu iz pogodbe o zaposlitvi in iz internih aktov ali pravilnikov delodajalca. Bistveno pa je, da noben od teh aktov ne more določiti nižjega števila dni dopusta kot določa zakon! Odločba o letnem dopustu mora vsebovati najmanj toliko dni dopusta, kot jih zaposlenemu pripada po zakonu. S kolektivno pogodbo ali drugim aktom so lahko določeni le še dodatni dnevi dopusta.

Vsaj trije zaposleni? Pripravite pravilnik o dopustu!

Dopust je sicer področje, za katerega noben zakon ne določa obveznosti internega pravilnika v podjetju. A pravniki z izkušnjami na kadrovskem področju pravilnik o letnem dopustu toplo priporočajo vsem delodajalcem, ki imajo tri ali več zaposlene. Vsem delodajalcem priporočamo, da našim pravnim svetovalcem z izkušnjami na kadrovskem področju zaupajo izdelavo pravilnika o letnem dopustu za svoje podjetje. Tako se bodo izognili očitkom zaposlenih o diskriminaciji. Hkrati bodo zagotovili nemoten delovni proces tudi med počitnicami, ko si svoj letni dopust želi koristiti največ delavcev.

Odločba o letnem dopustu - naj jo pregleda strokovnjak za delovno pravo

Odmera letnega dopusta torej nikakor ni preprosta. Zato so nepravilne oziroma nezakonite odločbe o letnem dopustu delavcem kar pogosto izdane. Odmero dopusta je treba namreč presojati v vsakem primeru posebej in pri tem upoštevati vse veljavne pravne akte. Pravilna odmera pa zahteva tudi dobro poznavanje sodne prakse, ki je v preteklosti dala odgovore na nekatere dileme okrog odmere letnega dopusta. Če ste v dilemi, ali vam je delodajalec pravilno odmeril letni dopust, naj to za vas preveri strokovnjak za delovno pravo.

Si želite več dni dopusta? To je ena od prednosti samozaposlitve. Veste, da lahko s.p. ali d.o.o. hitro in brezplačno odprete na VEM točki Data?

Kar tri "delovne sobote"

Iz koledarja, ki ga je objavilo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, je razvidno, da bodo učenci poleg predvidenih počitnic prosti še nekaj delovnih dni, vendar bodo morali te proste dni nadomeščati ob sobotah.

delovna sobota

nadomeščanje (prost dan)

29.9.

ponedeljek, 24.12.

2.2.

po Pravilniku o šolskem koledarju

11.5.

petek, 3.5.

Če celotnega dopusta za leto 2018 ne boste mogli porabiti v tem letu, ga lahko določeno število dni prenesete v naslednje leto. Izrabite ga lahko do 30. junija oziroma do 31. decembra, o čemer smo pisali v prispevku o koriščenju lanskega dopusta. Žal pa se v nekaterih slovenskih podietjih dogaja tudi, da zaposleni ne morejo v polni meri uživati dopusta, ker ne dobijo (v celoti) izplačanega regresa - kaj storiti, ko regres ni izplačan v celoti ali pa sploh ne, smo pisali v letos enem najbolj branih prispevkov.