O-STA

Kilometrina 2019: v kolikšnem znesku in pod kakšnimi pogoji?

Kilometrina 2019 je eden izmed pomembnih dejavnikov, ki lahko pomaga pri odločitvi ali se zaposlitiv javnem ali zasebnem sektorju. Gre za obračun potnih stroškov, ki jih mora delodajalec povrniti delavcu.

Poleg plače, morajo delodajalci delavcem povrniti tudi potne stroške. Ali kot delodajalec poznate svoje obveznosti glede povračil stroškov v zvezi z delom? Ste seznanjeni, katere interne akte in s kakšno vsebino mora Vaše podjetje imeti? Potrebujete pomoč pri obračunu in izplačilu potnih stroškov zaposlenim?

Kilometrina 2019 urejena v Zakonu o delovnih razmerjih

Kilometrino obravnava in ureja Zakon o delovnih razmerjih. Skladno s slednjim mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov v zvezi z delom, kamor spadajo tudi potni stroški. Delavcu morajo biti povrnjeni tudi stroški iz službenih potovanj.

Kilometrina 2019 v javnem sektorju

V javnem sektorju zaposlenemu pripada povračilo stroškov prevoza na in iz dela glede na oddaljenost delovnega mesta od kraja prebivališča, kadar ta razdalja znaša več kot 2 kilometra. Delodajalec mora zaposlenemu povrniti strošek poti v službo v višini stroškov prevoza z javnimi prevoznimi sredstvi. V primeru, da zaposleni nima možnosti prevoza z javnim prevozom se mu priznava kilometrina v višini 8 odstotkov cene neosvinčenega motornega bencina - 95 oktanov. Kilometrina 2019 seveda niha, saj se spreminja skladno s spremembami cen bencina.

"Koliko znaša kilometrina 2019 v javnem sektorju?

Od 19. 11. 2019 velja cena 0,19 evra na kilometer."

Kilometrina 2019 v zasebnem sektorju

Povračila in obračun stroškov v zasebnem sektorju določa Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.

Zaposlenim v zasebnem sektorju pripada povračilo potnih stroškov, kadar je mesto opravljanja dela vsaj en kilometer oddaljeno od njihovega običajnega prebivališča:

· stalno ali začasno prebivališče: upošteva se tisto, ki je najbližje mestu opravljanja dela.

· drugo prebivališče: običajno prebivališče se upošteva, če se delavec na mesto opravljanja dela od tam vozi vsaj štirikrat na teden.

"Tudi za zaposlene v zasebnem sektorju velja, da se povračilo stroškov za

prevoz na in iz dela ne šteje v davčno osnovo."

Kriterij za določanje bližine so cestne povezave, izražene v kilometrih. Kadar delavec iz utemeljenih prevozov ne uporablja javnega prometa dobi povračilo za vsak polni kilometer razdalje med bivališčem in mestom opravljanja dela. Tako v javnem sektorju tudi v zasebnem kilometrina 2019 znaša 0,19 evra na kilometer. Slovenska zakonodaja sicer zasebnim delodajalcem ne predpisuje višine povračil potnih stroškov kot to velja za zaposlene v javnem sektorju. Višina povračila in obračun potnih stroškov v zasebnem sektorju sta odvisna od drugih določil. V prvi vrsti od kolektivne pogodbe, ki velja za vašo

Kilometrina 2019 na službenem potovanju

Za prevoz na službenem potovanju veljajo posebna pravila povračila teh stroškov pa se prav tako ne prištevajo v davčno osnovo. To velja do višine dejanskih stroškov za prevoz z javnimi prevoznimi sredstvi ali za najem osebnega avtomobila. Če pa na službenem potovanju uporabljate svoje prevozno sredstvo, to velja do 30 odstotkov cene neosvinčenega motornega bencina 95 oktanov.

"Kilometrina 2019 za stroške na službenem potovanju od 19. 11. 2019

znaša 0,39 evra na prevožen kilometer."

Vsi prevozi na službenem potovanju morajo biti ustrezno dokumentirani s potnimi nalogi, dokazili in računi. Potni nalog mora vsebovati odobritev delodajalca za posamezno vrsto prevoza. Pazite, da bodo vsa dokazila ustrezna, sicer se kilometrina ne bo štela v davčno osnovo.