Svetovni dnevi brez pametnega telefona na Elektro in računalniški šoli Velenje
POVEŽEMO SE LAHKO TUDI DRUGAČE...
Pametni telefoni so nujen pripomoček v življenju večine ljudi. Ni le sredstvo komunikacije, ampak se z njim tudi zabavamo, fotografiramo in snemamo, brskamo po spletu, poslušamo glasbo, se lahko tudi izobražujemo.
Še posebej velik pomen imajo za mladostnike, generacijo "z" in "alpha", saj jim predstavljajo orodje za stik z vrstniki, preko njih dostopajo do socialnih omrežij, igrajo videoigre, ustvarjajo interesne skupine. Kljub številnim prednostim pa je pomembno, da se zavedamo tudi pasti prekomerne uporabe in se naučimo pametne ter uravnotežene rabe tehnologije.
Na Elektro in računalniški šoli smo se odločili ozavestiti dijake o tej tematiki in spodbuditi razmislek o lastnih navadah. Na razrednih urah smo skupaj raziskovali vplive pametnih telefonov, se pogovarjali o pozitivnih in negativnih straneh ter dijakom omogočili, da opravijo test zasvojenosti z zasloni. Debata, ki se je razvila med sošolci, je pokazala različne poglede na uporabo telefonov in povabila k razmisleku o spremembah.
Svetovne dneve brez pametnega telefona smo z dijaki nato aktivno izvedli dva dni zapored (6. in 7. februarja). V avli šole smo postavili t. i. "log out zone", kjer smo pripravili družabne igre in spodbudne misli, ki so dijake vabile k pogovoru brez telefonov. En del avle smo pustili odprt, da so lahko dijaki sami izbrali, ali bodo telefon izklopili ali ne - zanimivo je, da je ta prostor ostal manj obiskan in je večina z veseljem sprejela izziv ter poskusila nekaj novega.
Oba dneva nas je ob vhodu v avlo spremljalo tudi pozitivno sporočilo: "Izkoristimo dneve za negovanje medsebojnih odnosov, za ustvarjanje spominov, ki jih ne moremo shraniti v galerijo, ampak jih bomo nosili v srcu." Namen akcije ni bil prepovedovati, temveč ozaveščati in spodbujati odgovorno uporabo pametnih telefonov.
Dijaki so pobudo lepo sprejeli, mnogi so priznali, da so se v teh dveh dneh bolje povezali s sošolci in ugotovili, da je lahko čas brez telefona prav tako zabaven in sproščujoč.
Simona Diklič,
vodja projekta Mreža zdravih šol
Elektro in računalniška šola
Šolski center Velenje