No Border Jam - najstarejši punk festival na območju nekdanje Jugoslavije in sosednjih držav
Letošnji No Border Jam festival praznuje 20. Obletnico in bo potekal 24. in 25. 8. v Dvorani Gustaf, Pekarna Magdalenske mreže v Mariboru.
Ob tem je programsko razširjen s platformo Ex-Yu No Border Jamming, ki se povezuje s partnerskimi organizacijami, na praktični ravni pa omogoča nabiranje izkušenj alternativnih glasbenih skupin z nastopi, delavnicami in snemanji.
V ta namen se je glavni organizator Subkulturni azil povezal s partnerskimi organizacijami iz držav nekdanje Jugoslavije, s katerimi bodo ob jubilejni izdaji festivala izdali dve kompilacijski zgoščenki in dve vinilni plošči, dogajale se bodo glasbene in multimedijske delavnice. Partnerske organizacije so: Tuzla Live (Tuzla, BiH), Alternativna kulturna organizacija A.K.O. (Novi Sad, Srbija) in Udruga Trash (Varaždin, Hrvaška).
No border jam je od svojih začetkov zvest svoji anarho-punk usmeritvi in stremi k preseganju meja izključno glasbenega festivala, kljub temu ostaja njegov osrednji del ravno nastop skupin iz omenjenega relativno ozkega glasbenega žanra. Letos bo na festivalu nastopilo štiriindvajset skupin, med njimi največ slovenskih, kar enajst. Na festivalu so se v preteklosti predstavile številne svetovno priznane punk skupine, kot so Oi Polloi, Marky Ramone, Citizen Fish, Wat Tyler, Icons of Filth, Anarcrust, The 4 Sivits idr. Ob bok se jim že vsa leta postavljajo tudi odlične slovenske zasedbe, izmed katerih so nekatere prepoznavne tudi v širšem evropskem prostoru: Pridigarji, Scuffy Dogs, CZD - Center za dehumanizacijo, Hic et Nunc, Muškat Hamburg, KUD Idijoti, Polska malca, Elvis Jackson idr. Tradicionalne obfestivalske aktivnosti vključujejo underground tržnico, projekt video in graffiti arta in piercing, festivalsko kuhinjo, No Border Jam pa ob politično angažiranem civilno-družbenem gibanju (letos v podporo ruski glasbeni skupini Pussy Riots, ki je bila zaradi protiputinovskega nastopa v pravoslovni cerkvi obsojena na dve leti prisilnega dela v delovnem taborišču) prinaša tudi vsakoletno srečanje neodvisnih založnikov, distributerjev in aktivistov underground glasbene scene.
Goran Čampara iz Tuzle je mednarodno uspešen glasbenik v okvirju svoje rock skupine No Rules, s katero je požel številne uspehe. Igral je kot bobnar v številnih lokalnih skupinah, leta 1999 pa ustanovi lastno skupino No Rules, pri kateri igra kitaro in poje, predvsem pa izvaja lastno avtorsko glasbo in besedila. Prve objave se začnejo vrstiti leta 2003 na kompilaciji "Bombardiranje New Yorka 9" ter lasten album "Pasje vrijeme", za katere dobi tudi najpomembnejšo glasbeno nagrado "Davorin" v kategoriji novih izvajalcev. Skozi leta se vrstijo uspehi, izidejo še dva albuma "Probaj me" in "Homesick blues", v Sarajevu igrajo kot predskupina na koncertu Deep Purple, prispevajo pesem "C'mon baby" za kanadsko TV serijo "Zone of Separation" in sodelujejo na kompilaciji "Ex-Yu R'n'R Bastards". Goran Čampara sodeluje tudi s številnimi glasbeniki in skupinami iz Bosne, Srbije, Hrvaške in Slovenije, ter v okvirju projekta No Border Jamming kot urednik kompilacij "No Border Jam 7" in "Ex-Yu R'n'R Bastards Vol. II".
Dario Milenković iz Novega Sada je generalni sekretar Alternativnega kulturnega centra (A.K.O.), katerega cilj je promoviranje različnih vidikov alternativne kulture, v najširšem pomenu te besede. Sem vključujejo vse vidike kulturnega življenja, od alternativne politične kulture, preko umetnosti do kulture vsakdanjega življenja. Promovira drugačne sisteme vrednosti življenja in dela, ki ni zasnovan na nacionalizmu, ksenofobiji, rasizmu in desnem ekstremizmu. Dario Milenković je končal študij sociologije na Filozofski fakulteti v Nišu, ter v letih 2007-2009 delal kot raziskovalec na fakulteti, ter kasneje kot profesor sociologije na srednjih šolah, od leta 2009 pa deluje kot generalni sekretar A.K.O. Sodeloval je pri številnih raziskovalnih in kulturnih projektih: "Kultura mira, identitete in medetnični odnosi v Srbiji in na Balkanu v procesu evrointegracije", "Raziskovanje kulturnih potreb in kulturne politike v Srbiji", "Kulturne prakse državljanov Srbije" idr.
Vse informacije o No Border Jam festivalu 2012 so dosegljive na spletni strani: http://www.ljudmila.org/subkulturni-azil/explorer.php?page=fest_nbj2012