O-STA

Zavod Celeia Celje razpisal Koncertno sezono 2012 / 2013

Koncertna sezona 2012 - 2013

Spoštovani ljubitelji glasbe,

organizatorji kulturnega življenja se vsako leto znajdemo pred zahtevno nalogo: oblikovati dogodke, ki bodo izpolnili zahtevna pričakovanja zvestih obiskovalcev in bodo, strnjena v celoto, zrcalila kulturno podobo mesta. Tudi letos smo se potrudili ohraniti ravnotežje, ki bo zadovoljilo različne okuse celjskega občinstva.

Osrednji Koncertni abonma v novi sezoni prinaša nastope uspešnih umetnikov z bogatimi koncertnimi izkušnjami na najuglednejših domačih in svetovnih odrih. Dvanajsta sezona koncertnega cikla GM oder gosti izbrane mlade slovenske glasbenike, ki vas bodo prepričali s svojo muzikalnostjo in umetniško kreativnostjo. Novost letošnje sezone smo poimenovali Dogodki plus. Obsega tri festivale različnih glasbenih žanrov za vse generacije in predstavo, ki predstavlja glasbo na sproščen in humoren način. Med njimi je tudi najpomembnejši dogodek v letu 2013: jubilejni, že 30. Mednarodni mladinski pevski festival, teden, v katerem bo Celje evropska prestolnica mladinskega petja.

Hvala, ker sledite našemu delu.

KONCERTNI ABONMA

Torek, 9.10.2012 - Celjski dom ob 19.30

Kvartet saksofonov 4 Saxess

Lev Pupis, sopran saksofon

Oskar Laznik, alt saksofon

Primož Fleischman, tenor saksofon

Dejan Prešiček, bariton saksofon

V svojem desetletnem delovanju, se je kvartet 4saxess oblikoval v pomembno komorno zasedbo v slovenskem glasbenem krogu, hkrati pa ima za seboj tudi številna gostovanja v bližnjih državah, kot so Hrvaška, Italija, Avstrija in Francija. Raznovrstnost izobrazbe članov kvarteta daje skupini širok glasbeni nazor in bogastvo izraznosti. Diplomirali so namreč v Ljubljani, Zagrebu in Frankfurtu, izpopolnjevali pa so se v Parizu, Bordeauxu in Bostonu. Prav ta raznolikost vpliva na medsebojno subtilno usklajevanje umetnikov, katerih cilj je edinstven glasbeni izraz. S tem izzivom se je kvartet 4saxess vedno znova spopadel na skupni poti iskanja zvoka skozi različne glasbene zvrsti. Rezultat so uspešna koncertna gostovanja na festivalih klasične in moderne glasbe, na katerih so poleg lastnih interpretacij skladb Mozarta, Bacha in Debussya izvajali tudi dela vodilnih slovenskih in hrvaških skladateljev.

Spored: Nina Šenk, Ken Steen, Igor Lunder, Janez Gregorc, Izidor Leitinger

Torek, 6.11.2012 - Narodni dom ob 19.30

Ansambel za sodobno glasbo MD 7

Umetniški vodja: Pavel Mihelčič

Matej Zupan, flavte

Jože Kotar, klarineti

Mihael Šuler, pozavna

Franci Krevh, tolkala

Luca Ferrini, klavir

Katja Krajnik, viola

Igor Mitrović, violončelo

Simon Krečič, dirigent

Ansambel MD7 v letošnjem letu praznuje 10-letnico svoje uspešne dejavnosti pod umetniškim vodstvom skladatelja Pavla Mihelčiča. Stalno zasedbo ansambla sestavlja sedem vodilnih slovenskih solistov. Ansambel v večini primerov izvaja skladbe napisane in posvečene prav zanj; znotraj navedene zasedbe pa lahko igra tudi v različnih kombinacijah. Samo ustanovitev ansambla so spodbudila povabila in naročila (novih) del tako iz Slovenije kot iz tujine. Odziv je bil velik, prav tako povpraševanje po nastopih ansambla na vodilnih festivalih zunaj slovenskih meja (Dunaj, Trst, Bukarešta, Dublin, Seul, Celovec, Zagreb). Za Ansambel MD 7 ustvarjajo ugledni domači in tuji skladatelji.

Spored: Janez Gregorc, Črt Sojar Voglar, Pavel Mihelčič, Tadeja Vulc, Lojze Lebič

Torek, 12.2.2013 - Celjski dom ob 19.30

Nadežda Tokareva, violina

Alexandra Verbitskaya, harfa

Solistka Moskovske Državne Akademske filharmonije in lauvreatka mednarodnih tekmovanj Nadežda Tokareva se je rodila v mestu Penza v Rusiji. Koncertira po vsej Rusiji in v več kot tridesetih državah po svetu (Evropa, Japonska, Koreja, Amerika ...) ter redno sodeluje na mednarodnih festivalih. Od leta 2002 je profesorica violine na Konservatoriju P. I. Čajkovskega v Moskvi. Njeno poustvarjanje je zabeleženo na številnih zgoščenkah. Alexandra Verbitskaya je začela igrati klavir in harfo na Konservatoriju v Sankt Peterburgu. Zelo zgodaj je zmagovala na nacionalnih tekmovanjih in nadaljevala šolanje v Bruslju, Münchnu in Salzburgu. Njeno glasbeno pot je spremljal tudi sloviti dirigent Zubin Mehta, ki ji je poklonil harfo, nanizala pa je tudi vrsto nagrad na glasbenih tekmovanjih v ZDA, Bruslju, Dunaju, Padovi in Berlinu. Delovala je kot solistka harfistka v singapurskem simfoničnem orkestru in orkestru Marijinskega gledališča, od leta 2005 pa deluje kot harfistka in pianistka Orkestra Slovenske filharmonije.

Spored: Giuseppe Tartini, Nicolo Paganini, Gaetano Donizetti, Fritz Kreisler, Pablo de Sarasate

Torek, 9.4.2013 - Celjski dom ob 19.30

Simfonični orkester in Mešani zbor Akademije za glasbo v Ljubljani

Dirigent: Marko Letonja

Simfonični orkester Akademije za glasbo v Ljubljani združuje študente vseh letnikov oddelkov za godala ter pihala, trobila in tolkala in predstavlja reprezentativni izvajalski korpus te ugledne slovenske visokošolske glasbeno-izobraževalne ustanove. V preteklih sezonah so med drugim z velikim uspehom gostovali v Avstriji, Nemčiji, Hrvaški, Srbiji, Italiji in Franciji, na elitnem festivalu "Young Euro Classic" v Berlinu pa so se po ocenah nemške glasbene kritike uvrstili med najboljše evropske mladinske simfonične orkestre. Mešani zbor Akademije za glasbo v Ljubljani, ki deluje pod vodstvom Sebastjana Vrhovnika, sestavljajo študentje oddelkov za kompozicijo, dirigiranje, instrumente s tipkami, kitaro, glasbeno pedagogiko in sakralno glasbo. Svoje delo redno predstavljajo na letnih koncertih, zadnja leta v okviru Koncertnega abonmaja Akademije za glasbo. Glasbeniki Akademije za glasbo bodo nastopili pod vodstvom Marka Letonje, enega najuspešnejših slovenskih dirigentov, ki je trenutno umetniški vodja Tasmanskega simfoničnega orkestra v Avstraliji in šef dirigent Strasbourškega filharmoničnega orkestra v Franciji.

Spored naknadno

Torek, 14.5.2013 - Celjski dom ob 19.30

"Različnost tradicij"

Milena Lipovšek, flavta

Cristiano Alves, klarinet

Jure Hladnik, klarinet

Fabio Cury, fagot

Peter Whelan, fagot

Luiz Garcia, rog

Boštjan Lipovšek, rog

Kot že sam naziv koncerta napoveduje, bomo ob pričujočem programu priča velikim razlikam povsem drugačnih si kultur prostorov in osebnosti, v tem primeru glasbenikov... Med "našo" evropsko tradicijo, ki jo zastopata velikana Mozart in Beethoven so glasbeniki uvrstili dela, ki zastopajo južnoameriško, natančneje brazilsko tradicijo. Slovenski del zastopa Ipavčeva serenada, v originalu za godala, ki ji bomo tokrat prvič prisluhnili v drugačni preobleki, saj jo je posebej za to priložnost priredila za ansambel pihal Tadeja Vulc. Kot je raznolik program, tako zelo je barvita tudi zasedba ansambla. Brazilski del zastopajo trije izvrstni muziki, ki živijo in delujejo v Sao Paulu in Riu de Janeiru (Cristiano Alves, Fabio Cury in Luiz Garcia), poleg njih se je ansamblu na povabilo domačih glasbenikov odzval še irski fagotist Peter Whelan. Slovenski del ansambla zastopajo trije glasbeniki, solisti Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. S celotnim programom in ansamblom želijo umetniki poudariti, da se tradicije, nekoč trdne vsaka zase v svojem prostoru in času, danes lahko dopolnjujeo in plemenitijo.

Spored: Wolfgang Amadeus Mozart, Heitor Villa Lobos, Fernando Morais, Benjamin Ipavec / Tadeja Vulc, Ludwig van Beethoven

GM ODER

Sreda, 3.10.2012 - Glasbena šola Celje ob 19.30

Trio Barcarola

Simona Đonlić, klavir

Gregor Hrabar, violina

Zrinka Vlašić, violončelo

Trio Barcarola zelo uspešno deluje že od leta 2008. Njegovi člani so nadarjeni in obetavni študentje ljubljanske Akademije za glasbo, njihov mentor pa je prof. Tomaž Lorenz. Trio je večkrat z velikim uspehom nastopil v ciklih Glasbene mladine ljubljanske in Akademije za glasbo ter osvojil nagradi na mednarodnem tekmovanju "Citta di Treviso" in "Primož Ramovš". Poleti se je Trio Barcarola udeležil tudi mojstrskega tečaja komorne igre okviru Festivala Bled.

Spored: Ludwig van Beethoven, Dane Škerl, Sergej Rahmaninov

Sreda, 28.11.2012 - Celjski dom ob 19.30

Tjaša Čerič, harmonika

Tjaša Čerič je po končanem šolanju na Konservatoriju za glasbo in balet v Mariboru z odliko končala študij harmonike pri prof. Janne Rättyä na Univerzi v Gradcu. Podiplomski študij nadaljuje v okviru mednarodne študijske izmenjave v Essnu pri prof. Mie Miki. Prejela je številne nagrade na državnih in mednarodnih tekmovanjih.

Spored: Johann Sebastian Bach, Vitja Avsec, Joseph Haydn, Uroš Rojko, Erik Satie, Francis Poulenc

Sreda, 12.12.2012 - Glasbena šola Celje ob 19.30

Nika Švarc, violončelo

Davorin Mori, klavir

Nika Švarc se je po končani Umetniški gimnaziji v Kopru, v razredu prof. Igorja Švarca vpisala na Deželni konservatorij za glasbo v Celovcu v razred profesorja Igorja Mitroviča, hkrati pa je tudi študentka komorne glasbe v razredu prof. Elisabeth Fister. Je večkratna nagrajenka tekmovanja TEMSIG, nastopa kot komorna glasbenica in članica orkestra Mladi ljubljanski solisti. Davorin Mori je študent klavirja v razredu Alekseja Kornijenka ter dirigiranja pri prof. Michaelu Brandstätterju na Koroškem deželnem konservatoriju v Celovcu. Je nagrajenec več mednarodnih tekmovanj v Sloveniji, Italiji in Srbiji.

Spored: Claude Debussy, Primož Ramovš, Matija Krečič, Sergej Prokofjev, Witold Lutosławski

Sreda, 16.1.2013 - Celjski dom ob 19.30

Pihalni kvintet Noobsayswhat

Pija Hočevar, flavta

Pavli Kac, oboa

Aleksander Miklavc, klarinet

Jasna Komar, rog

Janez Pincolič, fagot

Pihalni kvintet Noobsayswhat združuje pet mladih glasbenikov pod vodstvom prof. Boštjana Lipovška. Člani kvinteta nastopajo na številnih solističnih recitalih in so člani mednarodnih orkestrov (Mladinski orkester Gustava Mahlerja, Evropski mladinski pihalni orkester, orkestrska akademija deOrkest Antwerpen, OA Osoje). So dobitniki številnih priznanj in nagrad na tekmovanjih doma in v tujini.

Spored: Primož Ramovš, Samuel Barber, Uroš Krek, Carl Nielsen

Sreda, 13.2.2013 - Celjski dom ob 19.30

Nejc Kuhar, kitara

Kitarist in skladatelj Nejc Kuhar na Dunaju končuje magistrski študij kitare pri priznanem kitaristu in pedagogu Alvaru Pierriju, hkrati pa končuje tudi magistrski študij kompozicije pri prof. Christianu Minkowitschu. Leta 2011 je dobil 2. nagrado na tekmovanju kitaristov komponistov v Novem Sadu in pri Založbi kaset in plošč RTV Slovenija izdal svojo prvo avtorsko zgoščenko. Kot solist in komorni glasbenik redno koncertira v Sloveniji in v tujini.

Spored: Vojislav Ivanović, Nejc Kuhar,Johann Sebastian Bach

Torek, 26.3.2013 - Glasbena šola Celje ob 19.30

Špela Mastnak, tolkala

Špela Mastnak je v rojstnem Celju končala osnovno in srednjo glasbeno šolo pri prof. Damirju Korošcu. Sedaj je študentka zadnjega letnika tolkal na Glasbeni akademiji v Zagrebu, v razredu prof. Ivane Bilić. Prejela je številne nagrade na tekmovanjih doma in v tujini, kot članica študentske skupine biNg bang pa je koncertirala po Evropi, Ameriki in Južni Koreji. Kot solistka je nastopila z Zagrebško filharmonijo, orkestrom Hiše kulture, orkestrom Akord in orkestri Glasbene šole Celje.

Spored: Janez Matičič, Rok Golob, Johann Sebastian Bach, Michio Kitazume, Ben Wahlund, Akemi Naito

Sreda, 17.4.2013 - Celjski dom ob 19.30

Nejc Grm, harmonika

Nejc Grm je po končal Glasbeno šolo v Litiji in Konservatorij za glasbo v Ljubljani, pri prof Ernö Sebastianu. Študij nadaljuje na Akademiji za glasbo v Ljubljani, v razredu prof. Primoža Parovela. Osvojil je več prvih nagrad in priznanj na tekmovanjih v Murski Soboti, Puli, Sarajevu in Sidneyu (Avstralija) ter na tekmovanjih TEMSIG-a. Koncertira kot solist in komorni glasbenik.

Spored: Joseph Haydn, Poul Rovsing Olsen, Johann Sebastian Bach, Lojze Lebič, Ole Schmidt, Uroš Rojko

DOGODKI PLUS

Sobota, 17.11.2012 - Celjski dom ob 19.00

NAJSTFEST

Glasbene mladine po vsem svetu že vrsto let pripravljajo festivale s skupnim imenom Imagine, ki dajejo priložnost mladim, še neuveljavljenim glasbenikom, da v živo predstavijo svoje glasbene repertoarje. Na odrih se tako vrstijo izvajalci iz različnih glasbenih, pa tudi kulturnih, etničnih in jezikovnih okolij. Pri nas smo ta festival poimenovali NAJSTFEST, namenjen pa bo nastopom izbranih posameznikov in skupin glasbenikov, starih od 13 do 19 let, ki igrajo različne zvrsti glasbe. S festivalom želimo pri mladih glasbenikih ne glede na glasbeno zvrst spodbuditi predvsem njihovo ustvarjalnost, avtorski pristop in izvirni koncept nastopa. Namen festivala je tudi spoznavanje in razumevanje različnih glasbenih zvrsti ter spodbujanje strpnosti s pomočjo glasbe.

Vstop prost.

Torek, 22.1.2013 - Celjski dom ob 20.00

GODART

GodArt je najnovejši projekt znanega dinamičnega dua - pianista Jureta Godlerja in violončelista Tilna Artača, ki sta v širši javnosti poznana kot odlična komedijanta, imitatorja in glasbenika. Pri svojem delu združujeta tri temeljna področja zabavništva: GLASBO, HUMOR in ČAROVNIJE. V njunih predstavah smo tako priča prefinjenemu humorju in iluzijam, ki so vpete v vsebino ter združitvi klasične glasbe z pop-modernim slogom.Vas zanima, kako se obnašati na koncertu klasične glasbe? Bi radi izvedeli nekaj več o klasični operi in prislunili pravi operni primadoni? Ali si drznete prisluhniti, kako Beatli, Michael Jackson, Britney Spears ali Lady GaGa zvenijo na originalen klasičen način? Vse to in še mnogo več vam razkrije GodArt.

Vstopnina: 15 €

Cena vstopnice za abonente Koncertnega abonmaja in GM odra 10 €.

Sreda, 10.4. - Nedelja 14.4.2013 - Celjski dom, Stari grad Celje, Mestni park

30. MEDNARODNI MLADINSKI PEVSKI FESTIVAL CELJE 2013

Prva zamisel o združevanju mladinskih zborov je vzniknila leta 1935, v Društvu pevovodij mladinskih zborov v Slovenskih Konjicah. Leta 1946 se je ideja udejanila v prvem množičnem koncertu mladih pevcev, poimenovanem "Praznik mladinske pomladi". Jurče Vreže, ki je prevzel vlogo prvega dirigenta edinstvenega množičnega koncerta, je pred Prothasijevim dvorcem v Celju vodil 3000 mladih pevcev. Ustvarjen je bil I. Mladinski pevski festival. Pevska manifestacija je v letih 1946 do 1961 začela preraščati lokalni značaj, leta 1963 je privabila tudi mlade pevce iz tujine, festival je postal bienalnega in tekmovalnega značaja. Festival, ki se je nadaljeval v novi državi Sloveniji, je svojemu nazivu je uradno dodal predpono Mednarodni mladinski pevski festival. Vabilu za sodelovanje so se poleg slovenskih zborov odzivali tudi zbori iz Evrope, prepevali so mladi iz Italije, Nemčije, Avstrije, Hrvaške, Makedonije, Srbije, Portugalske, Rusije, Litve, Češke, Slovaške, Madžarske, Irske, Belarusije, Ukrajine, Romunije, Bolgarije, Poljske, Estonije, Švedske, Velike Britanije, Moldavije, Izraela.... Mednarodni mladinski pevski festival je odmevna prireditev mladinskega zborovstva. Dolgoletno vztrajanje in izdelana programska usmeritev dajeta temu dogodku pomembno mesto v slovenskem in evropskem prostoru, nastop na taki prireditvi pa nudi zborovodjem in zborom vabljivo priložnost za uveljavitev.

Na jubilejnem, 30. Festivalu bodo prepevali zbori iz Slovenije in tujine, pester tekmovalni in spremljevalni program pa bo svoj višek dosegel na zaključnem koncertu združenih domačih in tujih zborov, ki bo, po nekaj letih ponovno v Mestnem parku.

Vstop prost za abonente Koncertnega abonmaja in GM odra.

Torek, 11.5.2013 - Celjski dom ob 19.00

AFRIKANDO

AFRIKANDO je medgeneracijski, multikulturni glasbeni projekt, ki želi meščane Celja vseh starosti (od predšolskih otrok, osnovnošolcev, dijakov in odraslih) povezati v procesu spoznavanja (predvsem) zahodnoafriške glasbene tradicije ter jo v obliki koncerta, na katerem se bodo Celjanom pridružili tudi glasbeniki iz Zahodne Afrike ter zbor afriških priseljencev in njihovih potomcev v Sloveniji, Sankofa, predstaviti tudi širši javnosti. Koncept projekta avtorice Hane Mačkovšek Šloser sledi ideji sodobne etnomuzikologije, da je na glasbo mogoče (in potrebno) gledati in jo doživeti kot proces in produkt. Spoznavanja zahodnoafriške glasbene tradicije in posameznih spremljevalnih dogodkov (potopisi, socio-kulturne delavnice ozaveščanja in kritičnega vrednotenja stereotipov o Afriki, delavnice afriških glasbenikov in plesalcev ter podobno) bo potekalo skozi celotno sezono 2012/13, zaključil pa se bo s skupnim koncertom vseh sodelujočih.

Vstop prost.

Vpis abonmajev je vsak delavnik od 9.00 do 17.00 (ob sobotah od 9.00 do 13.00) ure v TIC - u, Krekov trg 3, Celje. Informacije in rezervacije po telefonu: 03 / 4287936 in 4925081

Cene abonmajev

KONCERTNI ABONMA - 5 koncertov - Redna cena: 40 € - Mladina: 25 €

GM ODER - 7 koncertov - Redna cena: 25 € - Mladina: 16 €

KONCERTNI ABONMA IN GM ODER - 12 koncertov - Redna cena: 55 € - Mladina: 35 €

Posamezne vstopnice:

KONCERTNI ABONMA - 10 €

GM ODER - 5 €

Pridržujemo si pravico do spremembe programa.