Znane nagrade 15. festivala uprizoritvenih umetnosti za otroke in mladino Zlata paličica
Na 15. Zlati paličici, ki danes zapira svoja vrata, bodo ob 20. uri v Lutkovnem gledališču Ljubljana razglasili dobitnike nagrad.
21 festivalskih predstav, ki so se v šestih dneh zvrstile na odrih Lutkovnega gledališča Ljubljana, SNG Drama Ljubljana, Cankarjevega doma, Slovenskega mladinskega gledališča, Mini teatra in Gledališča Glej so ocenjevale tri žirije.
Otroška žirija festivala v zasedbi Oja Mineja Šmid, Ana Pribošič in Miha Kogoj, ki si je ogledala 15 predstav, je za najboljšo otroško predstavo izbrala predstavo Skrivnosti v izvedbi Slovenskega ljudskega gledališča Celje in režiji Mateje Koležnik.
"Predstava Skrivnosti je čustvena, napeta, zanimiva in poučna. Govori o resničnem življenju in nam pove, kaj vse se nam lahko zgodi in kako se na to pripraviti. Nauči nas, da se moramo imeti radi, ne glede na to, kaj si drugi mislijo o nas in da nikoli ne smemo obupati. Glasba v predstavi je ekstremna in polna adrenalina."
Mladinska žirija festivala v zasedbi Hana Splichal, Kajetan Boh in Lucija Ostan Vejrup, ki je izbirala med 6 predstavami, je za najboljšo mladinsko predstavo izbrala predstavo LUKNjA v izvedbi Lutkovnega gledališča Ljubljana in režiji Matije Solceta.
"LUKNjA je najbolj inovativna, smešna in zabavna predstava. V njej se odlično kombinirajo elementi lutk, dramske igre in glasbe. Predstava je tako izvrstno odigrana, da imaš občutek kot da si Alica in da skupaj z junaki sediš na čajanki."
Strokovna žirija festivala v zasedbi Matjaž Zupančič, Irena Matko Lukan in Petra Veber je podelila več nagrad:
- dve nagradi za najboljšo predstavo prejmeta:
predstava SKRIVNOSTI v izvedbi Slovenskega ljudskega gledališča Celje
"Predstava Skrivnosti avtorice Jacqueline Willson odlikuje angažiran pristop k problemu nasilja v družini. Ta večkrat preslišana tema mladinskih predstav je uprizorjena v natančni in premišljeni režiji Mateje Koležnik, ki nas brez odvečnih dekoracij, a z razvidnim gledališkim jezikom, učinkovito uporabo mask in jasnim dramaturškim fokusom opozori na aktualen in pereč problem zlorabe otrok, pa tudi njihove želje po ljubezni in prijateljstvu."
in predstava ŽIVALSKA FARMA v izvedbi Lutkovnega gledališča Ljubljana
"Znana literarna predloga Georga Orwella je doživela v dramatizaciji Andreja Rozmana Roze in v režiji Vita Tauferja ter v izvedbi Lutkovnega gledališča Ljubljana izvrstno gledališko realizacijo. Tako pred nami ni samo lucidna kritika bolj ali manj sodobnih totalitarizmov, ampak tudi subtilna, smešno - resna gledališka poezija, ki na duhovit način razvija govorico lutk ter skozi vizualno interpretacijo in suvereno izvedbo vseh nastopajočih z lahkoto nagovarja najširše občinstvo: od otrok, mladine - pa do odrasle publike."
- Nagrado za inovativen avtorski pristop prejme Matija Solce
"Matija Solce režira predstavo Luknja po motivih Alice v čudežni deželi na inovativen, igriv in hkrati od začetka do konca zanimiv način. Z minimalistično uporabo različnih gledaliških pristopov - lutk, kabareta, igranega in predmetnega gledališča se sprehaja od absurda do nadrealizma, od fantastike do bizarnih vsakdanjosti. Hkrati pa ves čas usmerja pozornost gledalca z natančnostjo glasbene partiture, ki v logiki kompozicije ne dovoljuje naključij. V njegovi predstavi Močeradek gre čez cesto pa otroci stopijo v svet imaginativnega, glasbenega in senzoričnega gledališča, v prostor igre, čudenja in nežnosti. Obe predstavi sta nastali v Lutkovnem gledališču Ljubljana."
- Nagrado za glasbeno-gledališki eksperiment prejmejo ustvarjalci predstave POSLUH! RECIKLIRAMO
"Pri predstavi Ivane Djilas, Boštjana Gombača, Branka Završana, Blaža Celarca, Žiga Goloba in Veronike Tašner POSLUH! RECIKLIRAMO v produkciji Cankarjevega doma in Društva Familija gre za zanimiv in drugačen uprizoritveni žanr − eksperimentalni koncert, ki spodbuja razmišljanje o potrošniškem svetu, v katerem živimo, ter o ustvarjanju glasbe. Spodbuja domišljijo in glasbeno ustvarjanje z različnimi odpadnimi materiali. Vse to počne drzno in zabavno. Gledališko-glasbeno predstavo izvajajo trije vrhunski glasbeniki Boštjan Gombač, Žiga Golob in Blaž Celarec."
- Nagrado za neverbalno poetično gledališče prejmeta Nataša in Ravil Sultanov za predstavo LUNA NA CESTI
"Poetična klovnovska predstava Luna na cesti Slovenskega mladinskega gledališča in Zavoda Bufeto v režiji Ivana Peternelja kaže magično moč posebne govorice klovnov. Nataša in Ravil Sultanov nas prepričljivo potegneta v cirkuško gledališko umetnost - polno čudes, čaranja, žongliranja in akrobatskih vragolij, v svoj čudežni krog, kroglo - od lune, različnih žog do milnih mehurčkov - v krog življenja, kjer smeh in igra spodbujata sodelovanje in prijateljstvo."
- Nagrado za inovativen pristop k ustvarjanju lutk in lutkovne pripovedi prejme Elena Volpi
"Režiserka Margrit Gysin in Elena Volpi sta pripravili lutkovno miniaturko, v kateri Elena Volpi pripoveduje posodobljeno pravljico o Jančku Ježku, sproti iz velike kepe gline ustvarja lutke in najmlajšim pokaže, da je lutkovno polje polno ustvarjalnosti in igrivosti. Predstava je nastala v Lutkovnem gledališču Maribor."
Po podelitvi nagrad bo ljubljansko premiero doživela dramska predstava Pazi, Pika!, ki je nastala po motivih gledališke igre Naša prijateljica Pika Dese Muck.
Nataša Bučar, odnosi z javnostmi v LGL
M: 031 396 493