SZJ Mestne občine Velenje - Popolna podpora zaposlenim v Premogovniku Velenje
Velenje, 2. julij 2014 - Danes zjutraj so se v sejni dvorani Mestne občine Velenje zaradi kritičnih razmer v Premogovniku Velenje na skupni izredni seji občinskih svetov Velenja, Šoštanja in Šmartnega ob Paki sestali župani ter svetnice in svetniki vseh treh občin, predsednik Uprave Premogovnika Velenje Ivan Pohorec, generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne Blaž Košorok in direktor Termoelektrarne Šoštanj Peter Dermol.
Župan Mestne občine Velenje Bojan Kontič je uvodoma povedal, da v Mestni občini Velenje z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje v Premogovniku Velenje. Stavka zaposlenih v Premogovniku Velenje je le povod za današnjo izredno sejo. Ker je stanje že nekaj časa kritično, je nujno potrebno urediti razmere in zagotoviti normalno poslovanje tako v Premogovniku Velenje kot tudi v Termoelektrarni Šoštanj. Želimo, da se razmere uredijo, da ne bomo skupaj z zaposlenimi trepetali za usodo omenjenih podjetij. Vztrajamo pri družbeni odgovornosti podjetij v dolini in podpiramo prizadevanja zaposlenih v Premogovniku Velenje, da se razmere čim prej uredijo. Pri tem je potrebno upoštevati, da je končni produkt električna energija in ne premog, zato je potrebno ceno premoga rešiti v skupini Holding Slovenske elektrarne na način, da bomo na podlagi cene električne energije, proizvedene v Termoelektrarni Šoštanj, lahko poslovno uspešno poslovali tudi v Skupini Premogovnik Velenje.
Generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne Blaž Košorok je povedal, da je stanje v Premogovniku Velenje v zadnjih treh mesecih zelo kritično. Vodstvo išče poti, kako zagotoviti likvidnostna sredstva. Nujni so ukrepi, ki jih nalaga tudi zakonodaja - finančno in poslovno prestrukturiranje. Prav tako je nujna stroškovna optimizacija in racionalizacija poslovanja. Za normalno delovanje Premogovnika Velenje je potrebno izvesti dezinvestiranje poslovno nepotrebnega premoženja Skupine Premogovnik Velenje in pripraviti finančno rekonstrukcijo dolgov. Holding Slovenske elektrarne vseh stroškov ne more prevzeti, potrebni so ukrepi s strani uprave Premogovnika Velenje in sodelovanje zaposlenih. Blok 6 Termoelektrarne Šoštanj je vseslovenski projekt, ne le projekt Šaleške doline. Povedal je tudi, da bo naredil vse, da do stečaja podjetja ne bo prišlo. Zaveda se, da je potrebno razmišljati tudi o dvigu cene premoga, kot zahtevajo stavkajoči, ampak seveda ob vseh drugih ukrepih.
Predsednik Uprave Premogovnika Velenje Ivan Pohorec je povedal, da je situacija Premogovnika Velenje in hčerinskih družb izredno kritična. S ceno premoga 2,25 EUR/kJ, kakršna je sedaj, Premogovnik Velenje ne more preživeti. Za 5 % se je zaradi seizmičnih dogodkov zmanjšala tudi proizvodnja, na kar se ne da vplivati, saj je pri delovanju premogovnika vedno najpomembnejše zagotavljanje varnosti zaposlenih. Prestrukturiranje Skupine PV se že izvaja, potrebni pa bodo še dodatni ukrepi, ki ne smejo ogroziti socialne varnosti zaposlenih. Povedal je tudi, da zaradi razmer v podjetju za jutri napovedane prireditve ob prazniku rudarjev 54. Skoka čez kožo ne bo. Organizirali jo bodo takoj, ko se zadeve umirijo in pride do skupnega dogovora Premogovnika Velenje, zaposlenih in vodstva HSE.
Direktor Termoelektrarne Šoštanj Peter Dermol je povedal, da je delovanje Termoelektrarne Šoštanj zelo povezano z delovanjem Premogovnika Velenje. Nujno je, da podjetji delujeta povezano, da si pomagata. Že danes Slovenija uvaža okoli 10 % električne energije, v primeru, da bi morali Termoelektrarno Šoštanj zapreti, bi bilo potrebno v Slovenijo uvoziti kar 40 % električne energije. Blok 6 Termoelektrarne Šoštanj je nacionalni projekt in je dober projekt. Podprla ga je Evropska investicijska banka in evropske banke ne podpirajo projektov kar tako. Poiskati je potrebno celovite rešitve, ki bodo omogočile uspešno delovanje Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj. Tudi Termoelektrarna Šoštanj je v neugodnem finančnem položaju in brez podpore s strani države ne bo prave rešitve. Nujen je tudi socialni dialog, brez katerega podjetje ne more biti uspešno.
Jutri je 3. julij, naš stanovski praznik, je dan, ki si ga bomo zapomnili, je povedal pobudnik današnje izredne seje, svetnik Mestne občine Velenje Srečko Meh. Če se bo vztrajalo pri ceni 2,25 EUR/kJ, je vprašljiva varnost, na kar pa ne moremo pristati. Omenjena cena je bila ciljna za leto 2015, ne pa v letu 2014 ali 2013, kar je zapisano v pogodbah in strateških dokumentih. Za blok 6 Termoelektrarne Šoštanj smo se odločili občine, občani, civilna družba, okoljevarstveniki - mi smo pristali na to. Lahko pa bi sprejeli drugo alternativo: zapiranje velenjskega rudnika. V tripartitni pogodbi PV-TEŠ-HSE in poslovnem načrtu jasno piše, da je potrebno zgraditi nov jašek NOP II, zapreti nepotrebne jamske objekte in še kaj drugega, da se doseže cena 2,25 EUR/kJ, in to ne iz sredstev Premogovnika Velenje. Pa se to ni naredilo.
Dejstvo je, da je cena premoga 2,25 EUR/kJ že bila določena, zapisano pa je bilo tudi, kaj vse se bo še naredilo, da se bo ta cena lahko dosegla, pa se to ni postorilo, je dodal tudi župan Mestne občine Velenje Bojan Kontič. Ta cena premoga je bila določena za blok 6 Termoelektrarne Šoštanj, ne za blok 5 in ostale. Povedal je še, da se v Premogovniku Velenje in Termoelektrarni Šoštanj ni nič naredilo brez soglasja Holdinga Slovenske elektrarne in če se lokalna skupnost aktivno zavzema za to, da se situacija rešuje, je logično, da želimo lokalne skupnosti imeti posredni vpliv.
Podžupan Mestne občine Velenje dr. Franc Žerdin je povedal, da je bil Holding Slovenske elektrarne ustanovljen z namenom, da za podjetja v njem in v njihovem imenu čim bolj uspešno prodaja elektriko, vodi inženiring pri izvedbi kapitalnih energetskih investicij in optimizira proizvodnjo na način, da bodo podjetja dosegala čim boljši poslovni izid. Žal se danes v resnici dogaja povsem nekaj drugega. Vsa leta Holding Slovenske elektrarne posluje z visokim dobičkom, lani je ta znašal 75 mio evrov. Podjetja, ki so ga ustanovila, pa poslujejo s vse več težavami oziroma nekatera tudi z visoko izgubo. Dodal je, da je cena pridobljenega premoga vezana na način odkopavanja, sanacijo rudarske škode, drage investicije v posodabljanje opreme, zagotavljanje visokih varstvenih standardov, nujne humanizacije delovnih procesov ter ne nazadnje tudi obvez do lokalne skupnosti in njenih prebivalcev. V velenjskem premogovniku smo doslej izgubili že preveč rudarjev, ki so se smrtno ponesrečili, pridobili več tisoč delovnih invalidov, pristali na potopitev petih velikih vasi ter del Šoštanja in Velenja, preselili več kot 1.000 družin, potopili njihove domačije in več sto hektarov njihovih ter občinskih zemljišč. Cena premoga mora omogočati izvedbo prestrukturiranja dejavnosti, prekvalifikacijo invalidnih oseb in investiranje v nove tržne programe, ki bodo zagotavljali nova, nadomestna delovna mesta.
Svoja stališča so predstavili tudi predstavniki delavcev, sindikata in stavkovnega odbora. Vsi se strinjajo, da je nujno potrebno ukrepati. Do spontane stavke zaposlenih je prišlo, ker delavci niso več prenesli negotovosti in neupoštevanja kolektivne pogodbe. Dogovor, sklenjen marca letos, je bil po besedah Bojana Brcarja, predsednika Sveta delavcev v Premogovniku Velenje, podpisan z enim razlogom, ker so bili "stisnjeni v kot". Ker niso imeli podpisane pogodbe o prodaji premoga Termoelektrarni Šoštanj, tega niso mogli fakturirati in posledično bi že marca ostali brez izplačila plač. Sprejeli so ceno premoga, ki jim prinaša večmilijonsko izgubo. Dejstvo, da cena premoga 2,25 EUR/kJ ni dosegljiva, so v nadzornem svetu ugotovili že lani. Dodal je, da so na nezadovoljstvo rudarjev opozarjali ves čas, vendar niso bili slišani. Ferdinand Žerak, predsednik Sindikata Premogovnika Velenje, je povedal, da rudarji za svoje pošteno delo 500 metrov pod zemljo zahtevajo ustrezno plačilo. To jim pripada in od tega ne bodo odstopali. Aleksander Kavčnik, predstavnik stavkajočih rudarjev, je povedal, da trenutno stavka približno 1.400 zaposlenih. Stavkovne zahteve so včeraj že predali vodstvu Premogovnika Velenje, danes pa se bodo o njih pogajali. Cena premoga 2,25 EUR/kJ ni sprejemljiva, zato predlagajo ceno 3,25 EUR/kJ, ki je minimum, da bi Premogovnik Velenje deloval naprej. Zaposleni tudi ne želijo pristati na ponovno znižanje plač, saj so na to pristali že dvajset mesecev nazaj, pa ni prineslo nikakršne rešitve.
Podporo stavkajočim v Premogovniku Velenje sta izrazila tudi župan Občine Šoštanj Darko Menih in župan Občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar.
Na koncu izredne seje so svetnice in svetniki vseh treh občin glasovali za sprejetje Sklepa o stališčih Svetov občin Mestne občine Velenje, Občine Šoštanj in Občine Šmartno ob Paki do stavke v Premogovniku Velenje. Sklep so svetnice in svetniki vseh treh občin potrdili soglasno (sklep pošiljamo v priponki).
Župan Mestne občine Velenje Bojan Kontič je v zaključku povedal še, da od lastnika in njenega upravljavca Holdinga slovenskih elektrarn pričakujemo odgovorna ravnanja. HSE je bil ustanovljen, da zagotavlja stabilno delovanje vseh družb v skupini in dolgoročno stabilno oskrbo Slovenije z električno energijo. Brez Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj bodo posledice čutili vsi državljani Slovenije, zato sta dogovor in zagotovitev pravic zaposlenih v Premogovniku Velenje nujno potrebna.
Na izredno sejo smo povabili tudi ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela, ki se seje ni udeležil.