Dogodki v Centru sodobnih umetnosti Celje
DOGODKI V CENTRU SODOBNIH UMETNOSTI CELJE
Petek, 28. 11. 2014 ob 19. uri, Galerija erotike Račka: Pripovedovalski Variete: Nevarna razmerja
Sobota, 29. 11. ob 11. uri, Galerija sodobne umetnosti in Likovni salon: Javni vodstvi po razstavah Vidno nevidno in Sestanki na prostem
Vljudno vabljeni!
NEVARNA RAZMERJA
v Galeriji Račka, petek ob 19. uri
Pripovedujeta: Ana Duša in Špela Frlic
Glasba: Polona Janežič
Zakonci, ljubimci, tekmeci, zavezniki, zapeljivci, zapeljani. Kdo je kdo, kdo bo koga in kako?
Štiri ljudske zgodbe v žanru sodobnega odrskega pripovedovanja, v katerem beseda, glasba in tišina povejo vse.
O nastopajočih:
Pripovedovalki Ana Duša in Špela Frlic sta svojo pripovedovalsko pot začeli v okviru kolektiva Za 2 groša fantazije na ljubljanskem Radiu Študent in jo nadaljujeta pod okriljem Pripovedovalskega Varieteja, v okviru katerega organizirata pripovedovalske dogodke in vodita izobraževalne programe s področja pripovedovanja. Redno sodelujeta s klaviaturistko Polono Janežič, članico glasbenih skupin Katalena, Melodrom in Narat, ki ustvarja tudi za gledališče, film in pripovedovanja.
http://pripovedovalskivariete.si/
Sobota ob 11. uri
JAVNI VODSTVI PO RAZSTAVAH SESTANKI NA PROSTEM IN VIDNO NEVIDNO
Začeli bomo ob 11. uri v Likovnem salonu z vodstvom po razstavi Sestanki na prostem s kustosinjo razstave Ido Hiršenfelder, nadaljevali v Galeriji sodobne umetnosti z razstavo Vidno Nevidno, po kateri bo vodila kustosinja razstave Irena Čerčnik.
Intelektualne kurbe, dokumentacija performansa Vidno nevidno, iz postavitve Foto: Nik Jarh
O razstavi Sestanki na prostem, Družbena ekologija v umetniških akcijah:
Izbor dokumentov iz javnih akcij, performansov in performativnih predavanj mlajše generacije avtoric, avtorjev in avtorskih skupin predstavlja umetniška sodelovanja in odprte kolektivne procese, ki iščejo polje svobode znotraj vnaprej določenih družbenih pozicij. Njihov artivizem se ne ukvarja z velikimi zgodbami, temveč z neposredno bivanjsko izkušnjo. Iskrive akcije pa tvorijo okolje za avtonomno ustvarjanje in proizvajanje pogojev za neprestano spreminjanje estetskih odločitev v dinamiki medsebojnih odnosov. Eden od namenov razstave je preveriti raznolikost skupinskih avtorskih pristopov, ki so bodisi teoretski ter napolnjeni z inteligentnim humorjem in parodijo, bodisi spodbujajo aktivno participacijo galerijske publike, nagovarjajo mimoidočo publiko v javnem prostoru ali pa se v javnosti pojavljajo kot nerazumljiv moteči element.
http://www.celeia.info/likovni-salon-celje
O razstavi Vidno nevidno. Afekt in razpoloženje skozi fotografijo:
Razstava se osredotoča na fotografijo, ki je s podobo in kontekstom zmožna pri gledalcu doseči močne čustvene učinke, še zlasti občutek tesnobe, nelagodja in negotovosti skozi naravo in delovanje človeka, oblasti, politike, ekonomije. Skozi posamezne sklope govori o sodobnem občutenju sveta, v katerem so smrt, nenehna vojna žarišča, taborišča in poboji, brezobzirna ideologija neoliberalizma, gospodarska kriza, brezposelnost in izkoriščanje ljudi, neodgovoren odnos do narave, podnebne spremembe ter nasilje nad živalmi stalnica, ki v sodobnem človeku brez predaha izgrajuje vedno bolj prisotno izkušnjo brezizhodnosti, utrujenosti in nemoči, ko kot posameznik na stanja in dogajanja v svetu težko neposredno vpliva, a se hkrati počuti soodgovornega. Govori o svetu, v katerem je očitno, kako sistemi in centri moči zaradi interesov občutje nemoči in negotovosti vzdržujejo in občutenje sedanjosti, v kateri kot da nista zares možni zareza in drugačna izbira, ki bi prekinili kontinuiteto obstoječega, poglabljajo. S sestavljanjem zunanjih, neosebnih virov, ki domujejo predvsem v realnosti kapitalizma in neprijetna čustva v družbi in posamezniku v veliki meri izgrajujejo, razstava govori o svetu, v katerem je tesnobnost eno njegovih temeljnih občutenj.
http://www.celeia.info/Galerija_sodobne_umetnosti_Celje
Na ogled v Galeriji Račka, 15. 11. - 14. 12. 2014
IZA PAVLINA, Talk to Strangers!
Kustos razstave: Matija Plevnik
Foto: Tomaž Črnej
V Galeriji erotike Račka se s svojim prvim samostojnim projektom predstavlja mlada celjska ustvarjalka Iza Pavlina, ki se je že v svojem diplomskem delu ukvarjala s problematiko erotike v sodobni umetnosti. V večmedijskem projektu avtorica osvetljuje in izpostavlja problematiko motenj spolnih preferenc, konkretno: pojavnost pedofilije na svetovnem spletu. Problemska razstava ne moralizira, temveč odstira tančice tega skritega sveta, obenem pa izpostavlja vzajemno pozicijo manipuliranih oseb in oseb, ki manipulirajo.
Razstava je nastala v sodelovanju z Galerijo PLEVNIK - KRONKOWSKA.
http://www.celeia.info/galerija_racka
ZAVOD CELEIA CELJE - CENTER SODOBNIH UMETNOSTI
Trg celjskih knezov 8-9, 3000 CELJE
Tel.: 03 / 42 65 156
Odprto: tor - pet 11.00 - 18.00, sob 10.00 - 12.00, ned 14.00 - 18.00, ponedeljek zaprto