Mladi na pragu Evrope: okrogla miza o položaju mladih ob vstopu na trg dela
V torek, 20. oktobra 2015, je v sklopu predavanj na Študentski areni na Gospodarskem razstavišču potekala okrogla miza z naslovom Mladi na pragu Evrope. O položaju mladih ob vstopu na trg dela so se pogovarjali: Aljaž Jovanović, igralec glavne vloge v predstavi SNG Drame Evropa, Eva Kraševec, dramaturginja uprizoritve predstave, ter docentka za organizacijsko psihologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (FF UL), dr. Eva Boštjančič in študentka psihologije na FF UL, Nina Ivančič - soavtorici nove knjige, ki je izšla pri Znanstveni založbi FF UL (Organizacijska psihologija danes in jutri).
Sodelujoči v pogovoru so predstavili svoja mnenja o problematiki vstopanja mladih na trg dela. Aljaž Jovanović je, izhajajoč iz predstave Evropa, v kateri je glavni junak primoran se vrniti domov k materi, saj nima denarja za najemnino, menil, da vrnitev domov pomeni sicer varnost v smislu imeti hrano in obleko, a če pride do tega, posameznik nima več svoje identitete. Prepričan je, da je treba vztrajati do konca, na svojem, iti naprej in se ne vračati nazaj. Kot je dodala dramaturginja predstave, Eva Kraševec, tudi glavni junak predstave (Maks) pride do takšnega spoznanja - sam mora poiskati rešitev. Ob tem spoznanju se porajata vprašanji, ali je to utopija in ali je to sploh mogoče. Dr. Eva Boštjančič je poudarila, da pri mladih pogreša proaktivnost, tudi zanimanje za več različnih stvari hkrati. Nina Ivančič, absolventka FF UL, je dodala, da samo diploma ni dovolj. Tudi sama se je med študijem lotila več različnih del; le tako lahko namreč mlad človek spozna, kaj ga zanima in kaj ne. Mladi niso opremljeni z znanjem, kako nastopati na trgu dela, kako se postaviti zase, je še menila.
Skozi pogovor so se gostje dotaknili še odhajanja mladih v tujino. Dr. Boštjančičeva je menila, da ne znamo ceniti in nismo cenjeni; strinjali so se, da je odhod v tujino lahko tudi nekaj dobrega. Obenem so predstavili svoje izkušnje na trgu dela. Jovanović je izpostavil, da je občutek katastrofičnosti tisti, ki pride v misli zelo hitro - čeprav katastrofe ni in jo ustvarimo sami.
Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, SI-1000 Ljubljana
t/ +386 1 241 10 00, f/ +386 1 425 93 37, e/info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si
Vzgoja se začne doma - so se strinjali ob koncu okrogle mize, zato je treba biti pozoren na to, kaj se dogaja v družinah. Samega sistema ne moremo spremeniti, je prepričana dr. Boštjančičeva, lahko pa se zavemo, kaj je tisto, kar moramo storiti v njem sami. Nina Ivančič je prepričana, da če je mlad človek že od začetka proaktiven, se njegova mreža poznanstev le širi in kasneje, pri iskanju zaposlitve, zato nima večjih težav.
Foto: Maja Avsenik
Podpis (okrogla miza.jpg): dr. Eva Boštjančič
Podpis (okrogla miza1.jpg): Sodelujoči
Podpis (organizacijska psihologija danes in jutri): Naslovnica nove knjige Znanstvene založbe FF UL.