Posvet Nace Šumi: ob stoletnici rojstva
V torek, 14. maja 2024, bo na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (UL FF) (predavalnica 343) potekal celodnevni posvet Nace Šumi: ob stoletnici rojstva. Predavanja bodo predstavila nova spoznanja na raziskovalnih področjih dolgoletnega profesorja slovenske umetnosti novega veka ter njegovo življenje in delo. Ob tej priložnosti bo v petem nadstropju UL FF odprta razstava izbranih fotografij, ki jih je Nace Šumi posnel med terenskim delom.
Nace Šumi je bil spoštovan in cenjen konservator, predavatelj slovenske umetnosti novega veka na Oddelku za umetnostno zgodovino UL FF (1962-1994, 1996 zaslužni profesor), dekan UL FF (1983-1986) ter ustanovitelj in prvi vodja Znanstvenega inštituta UL FF (1979). Vrsto let je bil predsednik Slovenskega umetnostnozgodovinskega društva in glavni urednik Zbornika za umetnostno zgodovino (1972-1995).
Glavna tema njegovih raziskav je bila arhitektura od 16. do 20. stoletja, posvečal se je razvoju naselij in vse življenje aktivno in kritično posegal v vprašanja obnove spomenikov in urejanja prostora. V času, ko je bil kot konservator za ljubljansko regijo zaposlen v Mestnem muzeju v Ljubljani, je sodeloval pri pomembnih prenovah, npr. pri Plečnikovi prenovi ljubljanskih Križank. Svoja znanstvena spoznanja je redno objavljal v monografijah (mdr. Arhitektura secesijske dobe v Ljubljani, 1954; Ljubljanska baročna arhitektura, 1961; Arhitektura šestnajstega stoletja na Slovenskem, 1966; Arhitektura sedemnajstega stoletja na Slovenskem, 1969; Baročna arhitektura, 1969; ter o posameznih sodobnih ustvarjalcih) in v znanstvenih člankih, organiziral je številne simpozije in na njih tudi sodeloval, skrbel pa je tudi za vidnost stroke v širši družbi. Za televizijo je sam ali z učenci pripravil več oddaj o ključnih problemih urbanizma, kulturne dediščine in likovne ustvarjalnosti.
Dobil je več nagrad za življenjsko delo: leta 1991 Župančičevo nagrado, 1990 Steletovo nagrado za življenjsko delo na področju konservatorstva, 1997 je za življenjsko delo dobil Nagrado Republike Slovenije za znanstvenoraziskovalno delo, leta 2001 pa še nagrado Izidorja Cankarja za svoje življenjsko delo na področju umetnostne zgodovine.
Program simpozija in zbornik povzetkov sta objavljena na tej povezavi.
Lepo vabljeni!
Foto: Nace Šumi v Križankah (vir: fototeka Oddelka za umetnostno zgodovino UL FF)