O-STA

Sejem akademske knjige Liber.ac: Poučujem. Prihodnost oblikujem.

Letošnja podoba sejma Liber.ac

Pod sloganom Poučujem. Prihodnost oblikujem. bo med 21. in 23. majem 2024 v Foersterjevem vrtu za Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani (UL FF) potekal 15. Sejem akademske knjige Liber.ac. Letošnje vsebine obravnavajo poklic učitelja - enega najpomembnejših, a hkrati v zadnjem času najbolj spregledanih poklicev. Na sejmu, katerega častna pokroviteljica bo predsednica RS dr. Nataša Pirc Musar, bo sodelovalo 40 razstavljavcev, spremljal ga bo vsebinsko bogat program.

Vloga učitelja v družbi se je v zgodovini zelo spreminjala: bil je prenašalec znanja in védenja, načrtovalec in organizator, izpraševalec in ocenjevalec, predvsem pa je bil vzgojitelj, prijatelj in vzornik. Zavedanje o neprecenljivem vplivu, ki ga ima učitelj na sodobne in naslednje rodove, se je pojavilo že v času svetopisemskega kralja Salomona in egipčanskega modreca Imhotepa, ki sta bila najzgodnejša glasnika modrostnih naukov, etičnih zahtev in pravil življenja. Od 4. stol. pr. n. št. nastopijo v antični Grčiji filozofi - ljubitelji in učitelji modrosti ter brezkompromisni predstavniki in glasniki etičnega življenja; tudi še vedno aktualni Zaratustra, Konfucij in Lao Tzu sodijo med zgodovinsko izjemno pomembne učitelje moralnih naukov, ki so se za vedno vtisnili v spomin človeka.

Vpliv učiteljevih dejanj na prihodnost lahko strnemo v kratek aforizem, ki se je pojavil v intervjuju ruskega pisatelja in Nobelovega nagrajenca Borisa Pasternaka, a ga že skoraj 40 let (zmotno) pripisujejo avstrijski pisateljici Marie von Ebner-Eschenbach: "To, kar počnemo danes, vpliva na to, kako bo svet videti v prihodnosti." Ne glede na to, kdo je avtor citata, je njegovo sporočilo jasno: kot učitelji moramo skrbno premisliti svoja dejanja in ravnati odgovorno. Tako bomo zagotovili lepšo in boljšo prihodnost za zanamce in svet, v katerem bodo živeli.

Sejem bomo odprli v torek, 21. maja 2024, ob 10. uri v Foersterjevem vrtu za UL FF. V sklopu spremljevalnega programa še posebej vabljeni na naslednje dogodke:

· Quo vadis, slovensko šolstvo? Pogovor s pisateljem Dušanom Mercem

· Vse materinščine naše šole (Goran Vojnović, dr. Mirjam Milharčič Hladnik, dr. Janja Žmavc, dr. Irena Lesar)

· Pokrajine poezije (pogovor s Petrom Svetino)

· Biti učitelj včeraj in danes: medgeneracijski pogovor (dr. Damijan Štefanc z gosti)

· Ko učitelj zaigra: etnoglasbeni večer Saše Zvera

· Tri poetike (Mateja Gaber, Gaja Maja Klarendić, Sara Špelec)

· Koncert skupine Slainte Ol' Friend

Več informacij o sejmu in spremljevalnem programu najdete na spletni strani sejma.

Foto: Letošnja podoba sejma Liber.ac