O-STA

Odprtje občasne razstave o razvoju mobilne telefonije

Ljubljana, 26. avgust - Tehniški muzej Slovenije je v petek, 23. avgusta, na Letališču Ljubljana odprl občasno gostujočo razstavo "Halo! Kje si? / Hallo! Wer da?", ki prikazuje razvoj mobilne telefonije v Sloveniji in Nemčiji. Razstava je rezultat sodelovanja med Muzejem pošte in telekomunikacij, ki deluje v okviru Tehniškega muzeja Slovenije, in Muzejem komunikacij iz Frankfurta (Museum für Kommunikation Frankfurt). Na ogled bo v avli letališča, kjer potniki čakajo na vkrcanje na letala, in sicer do konca leta 2024.

Razstava, ki je bila prvič predstavljena leta 2023, ko je bila Slovenija častna gostja Frankfurtskega knjižnega sejma, ponuja poglobljen vpogled v razvoj mobilne telefonije v obeh državah. Prikazuje zgodovino mobilnih komunikacij od začetkov do danes ter ponudi primerjavo razvoja mobilnih tehnologij v Nemčiji in Sloveniji. Razstava izpostavlja tako podobnosti kot razlike v razvoju in se dotika izzivov, ki jih prinaša sodobna tehnologija, kot sta prekomerna raba pametnih telefonov in prihodnost mobilnih komunikacij.

"V Tehniškem muzeju Slovenije smo zelo zadovoljni, da se lahko z malce prilagojeno razstavo, ki je plod sodelovanja z nemškimi kolegi iz Frankfurta, predstavimo tudi na Letališču Ljubljana tako slovenskim kot tudi tujim potnikom. Pri razstavi smo želeli poudariti tako tehnični vidik in izjemen razvoj na področju mobilne telefonije v zadnjih desetletjih, prav tako pa tudi družbeni vidik vpliva tega razvoja na posameznika in družbo ter pomembnost ozaveščanja. Lepo vabljeni, da si na eni od svoji poti razstavo ogledate na letališču, prav tako pa prisrčno vabljeni po še mnoge zgodbe v Bistro pri Vrhniki, kjer so osrednje zbirke Tehniškega muzeja Slovenije, in v Polhov Gradec, v enoto Muzeja pošte in telekomunikacij," je ob odprtju razstave povedala direktorica Tehniškega muzeja Slovenije dr. Barbara Juršič.

Med zanimivostmi razstave izstopa predstavitev prvega in edinega slovenskega mobilnega telefona, Iskra Wanderer. Razstava vključuje tudi zgodovinske predmete, časovni trak tehnološkega razvoja ter dialoge med slovenskimi in nemškimi uporabniki, ki poudarjajo vpliv mobilne telefonije na posameznika in družbo. Pomemben del razstave je predstavitev prvega mobilnega omrežja v Sloveniji, ki je bilo vzpostavljeno po osamosvojitvi leta 1991, ki ga je vzpostavilo takratno podjetje Mobitel, katerega pravni naslednik je Telekom Slovenije. Telekom Slovenije je nosilec tehnološkega razvoja v državi. Razstava spomni tudi na takratni promocijski slogan "Svoboden kot ptica"; po pticah so bili poimenovani tudi prvi mobilni predplačniški paketi, kot je bil Mobičuk. Ne manjkajo niti osebne zgodbe, med katerimi je posebej izpostavljena zbirka petih pametnih telefonov znamke BlackBerry, ki jo je Muzeju pošte in telekomunikacij podaril dr. Aleš Musar, soprog predsednice Republike Slovenije. Razstava je plod mednarodnega sodelovanja med Muzejem pošte in telekomunikacij, ki deluje v okviru Tehniškega muzeja Slovenije, in Museum für Kommunikation Frankfurt, Muzeja komunikacij iz Frankfurta, ob podpori Ministrstva za kulturo Republike Slovenije, Telekoma Slovenije in Pošte Slovenije.

"V Telekomu Slovenije se zavedamo izjemnega pomena skrbi in varovanja naše tehniške kulturne dediščine ter družbenih vidikov uporabe mobilne telefonije. Tehnološki razvoj na tem področju je bil in je izjemno hiter in dinamičen; Telekom Slovenije je vseskozi infrastrukturni temelj slovenske družbe in nosilec njenega digitalnega razvoja. Hkrati posebno pozornost namenjamo osveščanju uporabnikov tudi o pasteh, ki jih digitalni svet prinaša, ter spodbujamo pametno in odgovorno rabo tehnologij," izpostavlja Boštjan Škufca Zaveršek, podpredsednik uprave Telekoma Slovenije.

Besedila na razstavi so na voljo v nemškem in angleškem jeziku, slovensko besedilo pa je obiskovalcem dostopno prek QR kode.

Kontakt za medije:

Tehniški muzej Slovenije E-naslov: katja.kresse@tms.si Telefon: 051 608 801