Varovanci Centra za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje s sodobnimi prostori v novo šolsko leto
V Mestni občini Velenje smo namenu predali najnovejšo pridobitev na področja šolstva in izobraževanja, ki izboljšuje pogoje za izvajanje pouka in poučevanje športne vzgoje za osebe s posebnimi potrebami v naši lokalni skupnosti in občinah Savinjsko-šaleške regije (Šoštanj, Šmartno ob Paki, Mozirje, Nazarje, Ljubno, Rečica ob Savinji, Solčava, Luče, Polzela, Gornji Grad). V novem šolskem letu bo Center za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje (CVIU) obiskovalo 169 učencev (55 posebni program vzgoje in izobraževanja in 114 učencev nižji izobrazbeni standard). Do sedaj so imeli za izvajanje izobraževanja in usposabljanja premalo prostora, z novim prizidkom pa se vsi učenci in učitelji skupaj z nami veselijo novega šolskega leta.
Vrednost 640 m² velikega novega prizidka CVIU brez opreme znaša 2.344.454 evrov, vrednost opreme za del starega objekta in za prizidek skupaj znaša 195.544,04 evra (notranja oprema za prizidek je stala 120.526 evrov, oprema za posodobitev obstoječih prostorov pa 75.017 evrov).
Jeseni načrtujemo tudi obnovo in nadgradnjo atrija v obstoječem delu, kar bo omogočilo izvedbo pouka na prostem. Ocenjena vrednost obnove znaša 70.000 evrov.
V Mestni občini Velenje smo z reševanjem prostorske stiske v CVIU začeli že pred leti in iskali dodatna sredstva za obsežno investicijo. V letu 2021 je Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje objavilo razpis za sofinanciranje, na katerega smo se prijavili in prejeli sofinanciranje v višini 586.833 evrov. Hkrati pa so investicijo sofinancirale tudi druge občine, iz katerih prihajajo varovanci CVIU, in sicer v višini 519.678 evrov.
Velikost prizidka, ki je zasnovan zadržano ter enostavno in v prostorskem smislu ne presega tlorisnih in višinskih gabaritov obstoječega objekta, znaša 640 m². Zasnovan je kot paviljon z vzdolžno komunikacijo, na katero se pripenjajo učilnice. Niz na vsaki strani zaključujeta dva zelo posebna in namenska prostora: glasbena učilnica, ki je s svojim sistemom akustičnih zaves uporabna tudi kot manjša prireditvena dvorana, ter knjižnica, ki je s svojo opremo in prostorsko zasnovo obenem knjižnica, prostočasni prostor in večnamenska učilnica. Vmes so sanitarni prostori, utilitarni prostori, kabinet in manjkajoče učilnice. Učilnice so usmerjene v atrija, hodnik pa v hrupno zunanjost (glavna pešpot, športna igrišča).
Zunanjost je zasnovana nevtralno, poudarki so na označevanju vhodov (portali), oblikovanju atrijev, oblikovanju določenih delov fasad z elementi arhitekturne dediščine modernističnega Velenja (okrogla okna, reliefi), uvedbi prostih površin ob pešpoti, v atrijih, na prostih fasadnih površinah obstoječega objekta za prezentacijo umetnosti učencev (Napotnikova kiparska kolonija, stenske skulpture in grafike, forma viva ...).
Notranjost objekta je zasnovana zadržano in enostavno z uporabo naravnih materialov in barvnih poudarkov v smislu stimulacije dejavnosti, glede na namen prostora (aktivno, zadržano, nevtralno, vzpodbudno). Skupne notranje površine so prav tako namenjene prezentaciji izdelkov in umetniških del učencev, od majhnih do velikih formatov. Hkrati pa smo v notranjosti prenovili tudi del obstoječe šole in omogočili bolj optimalne pogoje za izvedbo pouka in izvajanje telesne vzgoje (garderobe, sanitarije, hodniki, vhodi v učilnice, klančina in notranji avditorij, kabineti, jedilnica, mala telovadnica). Glavni in odgovorni projektant arhitekturnega projekta in umestitve v prostor je Gregor Gojević, u. d. i. a.
Vrednost gradbeno obrtnih del znaša 2.264.349 evrov. Za izvedbo je bilo izbrano podjetje Esotech, ki je z deli začelo takoj po zaključku pouka (junija 2023), gradnja je trajala eno leto. Za notranjo opremo novih prostorov in obnovo starih smo namenili še 195.544,04 evra. Izvedli smo dva ločena javna razpisa za dobavo opreme, na katerih sta bili izbrani podjetji Mizarstvo Janez Šporar, s. p., za opremo v prizidku in Atlas oprema za opremo v starem delu.
Jeseni načrtujemo še prenovo velikega atrija v ocenjeni vrednosti približno 70.000 evrov. Na ta način bomo pridobili pomemben funkcionalen prostor, ki bo omogočil izvajanje različnih dejavnosti izven objekta.
Namen CVIU je vzgoja, izobraževanje in usposabljanje otrok z motnjo v duševnem razvoju. V prilagojenem izobraževalnem programu z nižjim izobrazbenim standardom je poudarek na izobraževanju, pridobivanju ter utrjevanju znanj in spretnosti, ki jih lahko učenci uporabijo v nižjem poklicnem izobraževanju. V posebnem programu pa je poudarek na usposabljanju za življenje. Sočasno z vsemi programi poteka tudi vzgoja za življenje, ki posega na področje medosebnih odnosov. Ta znanja in spretnosti so ena temeljnih za zdravo sobivanje v skupnosti.
Prijazen pozdrav
Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje