O-STA

V Portorožu se začenja 7. mednarodna konferenca o krožnem gospodarstvu TBMCE

Portorož, 4. september 2024 - Več kot 150 strokovnjakov, raziskovalcev, inovatorjev in gospodarstvenikov bo v naslednjih treh dneh v Portorožu razpravljalo o tehnologijah in poslovnih modelih za uspešen prehod v krožno gospodarstvo. Največjo mednarodno konferenco o krožnem gospodarstvu v regiji, Tehnologije in poslovni modeli za krožno gospodarstvo (TBMCE), organizirata Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru ter SRIP - Krožno gospodarstvo, s katerim upravlja Štajerska gospodarska zbornica.

Konferenca TBMCE je namenjena predstavitvi konceptov krožnega gospodarstva, tehnologij in metodologij, ki prispevajo k preusmeritvi gospodarskih subjektov in družbe kot celote k bolj odgovornemu, tj. krožnemu ravnanju z viri. "Vesela in ponosna sem, da lahko že sedmo leto zapored v Portorožu gostimo največjo mednarodno konferenco o krožnem gospodarstvu v regiji. Konferenca TBMCE je skozi leta res postala pomembna stalnica za mreženje, sklepanje novih poznanstev, diseminacijo projektov in strokovnega znanja, medsektorsko sodelovanje ter oblikovanje novih trendov na področju krožnega gospodarstva," je ob začetku konference poudarila Nina Meglič, koordinatorka SRIP - Krožno gospodarstvo.

"Krožno gospodarstvo ni le okoljski pristop, temveč priložnost, da zmanjšamo našo soodvisnost od neobnovljivih virov energije, zmanjšamo porabo in postanemo bolj neodvisni," je pomembnost tematike izpostavil mag. Marko Koprivc, državni sekretar, pristojen za kohezijsko politiko na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj. "Krožno gospodarstvo predstavlja več kot le spremembo ekonomskega modela; je moralni imperativ za našo prihodnost. Veseli nas, da je konferenca TBMCE postala najpomembnejša konferenca s tega področja v Sloveniji in regiji. Povezave in sodelovanja, ki se ustvarijo tukaj, lahko pripomorejo k razvoju tehnologij in procesov, ki bodo vodili prihodnji razvoj na tem področju," je v uvodnem nagovoru poudaril prof. dr. Zoran Novak, dekan Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru.

"Ključna prednost konference TBMCE je njena multidisciplinarnost - združuje raziskovalce, inovatorje, gospodarstvo, nevladne in vladne organizacije, kar omogoča vzpostavitev konkretnega multidisciplinarnega dialoga," še dodaja prof. dr. Zdravko Kravanja, predsednik mednarodne konference TBMCE.

Program konference je vsebinsko bogat in vključuje uvodna predavanja, okroglo mizo, strokovne panelne razprave z uveljavljenimi govorci ter predstavitve znanstveno-raziskovalnih dosežkov. Konferenca je razdeljena na znanstveni in strokovni del, pri čemer se slednji aktivneje osredotoča na povezovanje različnih deležnikov ter izmenjavo mnenj in izkušenj. Na panelnih diskusijah bodo strokovnjaki med drugim razpravljali o prehodu energetsko intenzivne industrije v ogljično nevtralnost, valorizaciji odsluženega in onesnaženega lesa ter njegovi pretvorbi v izdelke z višjo dodano vrednostjo, krožnem gradbeništvu in mineralni karbonatizaciji, oskrbi s kritičnimi surovinami, krožnih poslovnih modelih, kot je industrijska simbioza, ter vlogi digitalizacije pri pospeševanju prehoda v krožno gospodarstvo. Znanstveni del programa vključuje 21 predavanj in 40 znanstvenih predstavitev v obliki posterjev.

Povzetki strokovnih predavanj letošnje in preteklih konferenc TBMCE so dostopni na naslednji povezavi: https://press.um.si/index.php/ump/catalog/series/tbmce.

Mednarodna konferenca Tehnologije in poslovni modeli za krožno gospodarstvo (TBMCE) tudi letos poteka pod pokroviteljstvom Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj. Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru in SRIP - Krožno gospodarstvo pa so se letos kot soorganizatorji konference pridružili še EIT RawMaterials RIS središča Adria in SPIRIT Slovenija ter Pomurski tehnološki park v okviru projektov GREENE 4.0 in CI-Hub.