O-STA

Uvodno ICCHS predavanje - akademsko leto 2024/25: dr. Linda Borean, Univerza v Vidmu

MEDNARODNO SREDIŠČE ZA PRIMERJALNE ZGODOVINSKE RAZISKAVE

INTERNATIONAL CENTRE FOR COMPARATIVE HISTORICAL STUDIES

OBVESTILO O DOGODKU

Uvodno ICCHS predavanje - akademsko leto 2024/25

Dr. Linda Borean predstojnica Oddelka za humanistične študije in dediščino Univerze v Vidmu

The profession of the painter in Venice between Titian and Tiepolo

Poklic slikarja v Benetkah med Tizianom in Tiepolom

Četrtek, 17. oktober 2024 ob 18.00, velika predavalnica št. 34 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (pritličje, desno)

Uvodno ICCHS-predavanje je vsakoletni dogodek Mednarodnega središča za primerjalne zgodovinske raziskave na začetku akademskega leta. V okviru tridnevnega dogodka Filozofsko fakulteto obiščejo uveljavljeni znanstveniki s področja zgodovine ali umetnostne zgodovine. Med 19. in 21. oktobrom 2023 smo gostili dr. Eikeja Schmidta, tedaj direktorja enega največjih svetovnih muzejev, Galerije Uffizi ter poznavalca zgodnjenovoveškega kiparstva.

Letošnja gostja Uvodnega ICCHS predavanja je redna profesorica dr. Linda Borean z Univerze v Vidmu. Ukvarja se z zbirateljstvom v Benetkah v zgodnjem novem veku. Z gostovanjem dr. Borean, ki bo potekalo med 17. in 19. oktobrom 2024, želimo opozoriti na pomembnost njenih raziskav ter njihov odmev v prostoru med Alpami, Panonsko nižino in Jadranskim morjem, ki je bil v gospodarskem, kulturnem in umetnostnem pogledu tesno povezan z Benetkami.

Dr. Linda Borean bo za individualne pogovore z novinarji oziroma za intervjuje na voljo v petek, 18. oktobra 2024 od 11.30 do 13.00 v prostorih Italijanskega inštituta za kulturo v Sloveniji (Breg 12, 1000 Ljubljana).

Najavo udeležbe za novinarje in redakcije sprejemamo na naslov dusan.mlacovic@ff.uni-lj.si do srede, 16. oktobra 2024 do 15h. Ob najavi vas prosimo, da nam sporočite, če vam za pogovor predvidoma zadostuje 20 minut ali bi želeli daljši pogovor.

LINDA BOREAN

Linda Borean je redna profesorica umetnostne zgodovine in predstojnica Oddelka za humanistiko in kulturno dediščino na Univerzi v Vidmu. Študirala je na univerzah v Vidmu in Bruslju ter delovala v tujini kot štipendistka pomembnih ustanov (Getty Research Institute and Getty Museum v Los Angelesu in Metropolitan Museum of Art v New Yorku). Sodelovala je pri pripravi nekaterih odmevnih razstav: Pietra dipinta (Milano, Palazzo Reale 2000), Tintoretto (Madrid, Museo del Prado 2007), Cagnacci (Forlì 2008), I colori della seduzione. Giambattista Tiepolo e Paolo Veronese (Videm, Galleria d'Arte Antica 2012), ter Rencontres à Venise. Étrangers et Vénitiens dans l'art du XVIIe siècle (Ajaccio, Palais Fesch- Musée des Beaux-Arts 2019).

Na Univerzi v Vidmu, kjer dela od leta 2001, predava na dodiplomskih in podiplomskih programih kulturne dediščine in umetnostne zgodovine, v okviru doktorskega programa umetnostne zgodovine, poučuje pa tudi na programu specializacije iz spomeniškega varstva. Aktivno sodeluje z muzeji v Furlaniji, vključno z Musei Civici di Udine, in deluje kot članica znanstvenega odbora Gallerie dell'Accademia di Venezia.

Njeno raziskovanje je osredotočeno na umetnostno kulturo Benetk in Benečije vse od renesanse do neoklasicizma. Pri svojem delu se posebej posveča odnosom med slikarji in naročniki ter povezavam med zgodovinskimi okoliščinami, trgom umetnin in zbiralci.

Med letoma 2002 in 2009 je Linda Borean sodelovala pri vodenju projekta z naslovom Il Collezionismo d'arte a Venezia dalle origini all'Ottocento.

V okviru Uvodnega ICCHS predavanja pripravljamo tudi izdajo tematskega biltena, posvečenega letošnji gostji in temi njenih raziskav, zbirateljstvu v Benetkah v zgodnjem novem veku. Bilten bo izšel v začetku oktobra. K sodelovanju smo povabili dr. Katro Meke (Narodna galerija), dr. Tino Košak (Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU) in dr. Mateja Klemenčiča (Oddelek za umetnostno zgodovino FF UL), ki so odgovorili na nekaj vprašanj o vlogi raziskav dr. Linde Borean, proučevanju zbirateljstva ter o podobi umetnika v zgodnjem novem veku. Posnetki intervjujev bodo dostopni na našem Youtube kanalu.

POVZETEK PREDAVANJA

Poklic slikarja v Benetkah med Tizianom in Tiepolom

V 17. stoletju je bil poklic beneškega slikarja podvržen transformacijam, ki so bile povezane z več dejavniki: postopnim izginjanjem velikih delavnic renesančne tradicije (delavnice Tiziana, Tintoretta in Veroneseja), usmeritve javnih naročnikov, epidemije kuge leta 1630, vse večje prisotnosti tujih umetnikov v mestu, širitve umetnostnega trga na mednarodno raven, ustanovitve Collegio dei Pittori leta 1682, pojava zasebnih akademij tako v rezidencah umetnikov kot v palačah plemstva. V domačih akademijah so se vaje v risanju izmenjevale s teoretičnimi predavanji in pogovori o literaturi, zgodovini, antiki in glasbi. Kako sta se poklic in kariera slikarja razvijala znotraj takega okvira? Prispevek bo ob upoštevanju nedavno objavljenih arhivskih dokumentov, reinterpretaciji znanih virov in z analizo nekaterih posamičnih študij primerov osvetlil ta neverjetno zanimiv vidik obdobja baroka v Benetkah.

PROGRAM UVODNEGA ICCHS PREDAVANJA - AKADEMSKO LETO 2024/25

Četrtek, 17. oktober 2024

18.00, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva ul. 2, Ljubljana, predavalnica 34 (pritličje, desno)

Uvodno ICCHS predavanje: Linda Borean, The profession of the painter in Venice between Titian and Tiepolo / Poklic slikarja v Benetkah med Tizianom in Tiepolom

Predavanje bo v angleškem jeziku. Sledi druženje v avli Filozofske fakultete.

Petek, 18. oktober 2024

9.30-11.00, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva ul. 2, Ljubljana predavalnica 343

Pogovor s študenti (pogovor bo moderiran in je odprt za javnost)

11.30-13.00, Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji, Breg 12, Ljubljana

Srečanje z novinarji

Sobota, 19. oktober 2024

Interna ekskurzija članstva ICCHS z gostjo

Več o centru ICCHS in njegovi dejavnosti

Facebook stran centra ICCHS

Youtube kanal centra ICCHS

Elektronski naslov centra ICCHS: icchs@ff.uni-lj.si

Kontakti:

doc. dr. Dušan Mlacović, Oddelek za zgodovino UL FF, vodja ICCHS: dusan.mlacovic@ff.uni-lj.si

prof. dr. Matej Klemenčič, Oddelek za umetnostno zgodovino UL FF, namestnik vodje ICCHS: matej.klemencic@ff.uni-lj.si