O-STA

Izobraževanja s področja kibernetske varnosti vse bolj pomembna in iskana

Izobraževanja s področja kibernetske varnosti vse bolj pomembna in iskana.jpg

Kibernetski napadi so v porastu, zato ni čudno, da strmo naraščajo tudi potrebe po strokovnjakih na področju kibernetske varnosti. Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (UL FE) si prizadevajo izobraziti inženirje s potrebnimi znanji tudi s področja kibernetske varnosti, saj bo to na dolgi rok povečalo varnost celotnega IKT ekosistema. Elektrotehnika je namreč ključna pri razvoju kibernetske varnosti, saj omogoča razvoj in implementacijo kompleksnih varnostnih sistemov, omrežij, senzorjev in naprednih tehnologij za preprečevanje napadov.

Visokošolski študij Aplikativne elektrotehnike ter magistrski študij Elektrotehnike na Fakulteti za elektrotehniko UL veljata za študij s poudarkom na kibernetski varnosti, kar je prepoznala tudi Evropska agencija za kibernetsko varnost (ENISA), ki ju je uvrstila v svojo bazo CyberHEAD - največjo bazo študijskih programov s poudarkom na kibernetski varnosti v EU.

ENISA je evropska agencija, katere poslanstvo je zagotavljanje visokega nivoja kibernetske varnosti po vsej Evropi. S tem namenom prispeva h kibernetski politiki EU, sodeluje z državami članicami in delovnimi telesi EU ter pomaga Evropi pri pripravi na kibernetske izzive prihodnosti. Eno od področij, ki ga ENISA pokriva pri svojem delu, je tudi skrb za izobraževanje strokovnjakov na področju kibernetske varnosti. S tem namenom so vzpostavili bazo študijskih programov CyberHEAD.

Sedaj sta v tej bazi med več kot 150 programi iz več kot 30-ih držav tudi visokošolski študijski program Aplikativna elektrotehnika in magistrski študij Elektrotehnika s smerjo IKT. Študij Aplikativne elektrotehnike so v preteklem študijskem letu na UL FE obogatili še z izbirnim modulom G - s predmetoma Kibernetska varnost informacijsko-komunikacijskih sistemov ter Interdisciplinarni vidiki kibernetske varnosti -, ki je na voljo tudi študentom drugih fakultet Univerze v Ljubljani in je nastal v okviru projekta NOO ULTRA - Kibernetska varnost1.

Multidisciplinarno sodelovanje med fakultetami

Pri snovanju predmetov modula G so sodelovali strokovnjaki več fakultet Univerze v Ljubljani. Sodelavci iz Laboratorija za telekomunikacije na Fakulteti za elektrotehniko so pod vodstvom izr. prof. dr. Urbana Sedlarja in prof. dr. Andreja Kosa v predmeta prenesli rezultate raziskovalnega dela na področju kibernetske varnosti sistemov. Skupaj s partnerji s Pravne fakultete in Ekonomske fakultete pa so interdisciplinarnemu predmetu dodali še pregled nad osnovnim poznavanjem ekonomskih, pravnih in etičnih načinov načrtovanja, razvoja in prodaje opreme in storitev.

Sodelovanje z gospodarstvom in širše prenašanje znanja

Znanje in izkušnje na področju kibernetske varnosti in umetne inteligence v Laboratoriju za telekomunikacije prenašajo tudi v širše okolje prek projektnega sodelovanja s podjetji in institucijami. V okviru projekta ULTRA (UL za trajnostno družbo) - Vseživljenjsko učenje in mikrokrediti sodelujejo v pilotnem programu pri uvajanju sheme mikrodokazil za potrebe gospodarstva. Ta načrtuje prenos znanja v obliki krajših usposabljanj, ki dopolnjujejo že vzpostavljene študijske programe in nadgrajujejo kompetence tako študentov kot tudi že zaposlenih. Tako so na primer v sodelovanju z Generalštabom Slovenske vojske pripravili usposabljanje na temo Kibernetska varnost: poznavanje groženj, ranljivosti in zagotavljanje mehanizmov zaščite, ki je prvo takšno v Sloveniji. Znanje s področja kibernetske varnosti in umetne inteligence pa širijo tudi prek usposabljanj v sklopu "Akademije IKT".

1 Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija - NextGenerationEU.