Mladi naravoslovci blesteli na Mednarodni mladinski naravoslovni olimpijadi
Dve zlati in štiri srebrna odličja, drugi najboljši Evropejec in najboljši Evropejci
Ljubljana, 12. december 2024 - V Romuniji se je za slovensko ekipo mladih naravoslovcev izjemno uspešno končala 21. mednarodna mladinska naravoslovna olimpijada - The International Junior Science Olympiad (IJSO 2024), ki je med 2. in 12. decembrom potekala na Univerzi Politehnica in Računalniški šoli Tudor Vianu v Bukarešti. Naši mladi naravoslovci so pod okriljem Zveze za tehnično kulturo Slovenije na olimpijadi sodelovali petič in v konkurenci 303 mladih iz 51 držav dosegli do sedaj največji uspeh. Vseh šest se bo v Slovenijo danes vrnilo z odličji, saj so osvojili kar dve zlati in štiri srebrna odličja.
Drugi najboljši Evropejec in najuspešnejša evropska država
Na olimpijadi je Slovenijo zastopalo pet lanskih devetošolcev in ena lanska devetošolka, sedaj že srednješolcev: Niko Habinc (lani OŠ Oskarja Kovačiča Ljubljana, sedaj Gimnazija Bežigrad), Andraž Čadež (lani OŠ Šmartno pod Šmarno goro, sedaj Gimnazija Bežigrad), Tian Kobal (lani OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica, sedaj Gimnazija Nova Gorica), David Osojnik (lani OŠ dr. Ivana Prijatelja Sodražica, sedaj Zavod sv. Frančiška Saleškega, Gimnazija Želimlje), Matic Zimic (lani OŠ Franca Rozmana Staneta Ljubljana, sedaj Gimnazija Bežigrad) in Lucija Kutin (lani OŠ Miška Kranjca Ljubljana, sedaj Gimnazija Bežigrad). Niko in Andraž sta osvojila zlati odličji, medtem ko so si Lucija, Tian, David in Matic s svojim znanjem priborili srebrna odličja. Skupaj so na olimpijadi podelili 31 zlatih, 61 srebrnih in 96 bronastih medalj.
Niko Habinc je na tekmovanju dosegel absolutno 4. mesto in bil med Evropejci drugi najboljši, Andraž Čadež pa je bil četrti najboljši iz Evrope. Mladi slovenski naravoslovci so postali tudi najuspešnejša evropska država med 18 sodelujočimi iz Evrope. Takšen uspeh pa ni samoumeven, saj je bilo vloženega ogromno truda vseh šestih tekmovalcev in vseh mentorjev ter predavateljev, ki so ekipo za olimpijado tudi pripravljali.
Naravoslovci so tekmovali v iskanju rešitev interdisciplinarnih nalog s področja znanstvenih ved naravoslovja - biologije, kemije in fizike. Vse znanstvene vede so bile na tekmovanju zastopane približno enakomerno. V treh tekmovalnih dnevih so mladi olimpijci en dan tri ure reševali naravoslovna teoretična vprašanja izbirnega tipa, drugi dan tri ure naravoslovne teoretične naloge odprtega tipa, tretji dan pa so tri ure reševali praktični eksperimentalni del. Oba teoretična preizkusa so reševali kot posamezniki, pri eksperimentalnem delu pa so morali združiti moči v dve tričlanski ekipi za ekipno izvajanje naravoslovnih poskusov.
Ekipo so v Romuniji spremljali mentorji in vodje delegacije Barbara Rovšek, Margareta Obrovnik Hlačar in Domen Vaupotič.
Ekipa se z medaljami v Slovenijo vrača z letalom na Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, ki bo pristalo danes, 12. decembra, ob 19:50.
Sodelovanje naših mladih na IJSO sta podprli tudi podjetje Rodij in Kemijski inštitut.
Več informacij o olimpijadi IJSO, uspehih in pripravah najdete tudi tukaj.
≠≠≠
O Zvezi za tehnično kulturo Slovenije
Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je nevladna in neprofitna organizacija z več kot 75-letno tradicijo dela z otroki in mladino na področju znanosti, naravoslovja in tehnike. Zveza je imela pomembno pionirsko vlogo pri uvajanju sodobne računalniške informatike v različne segmente slovenske družbe. Deluje na različnih področjih tehnike, kot so elektronika, robotika, konstruktorstvo in tehnologije obdelave materialov, ter na področju kemije, biologije, modelarstva in kmetijstva. Prizadeva si za dvig priljubljenosti znanosti in tehnike med otroki in mladimi ter za spodbujanje in razvijanje njihove ustvarjalnosti, inovativnosti in raziskovalnega duha.
Program ZOTKS sofinancirajo Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Ministrstvo za javno upravo, Ministrstvo za digitalno preobrazbo, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Urad Republike Slovenije za mladino in drugi. Več informacij o organizaciji se nahaja na www.zotks.si.
Dodatne informacije
Aljoša Seljak
Zveza za tehnično kulturo Slovenije
Zaloška 65, p. p. 2803
1000 Ljubljana
E-naslov in telefon:
aljosa.seljak@zotks.si, 031/660 378