Velenje 2024 - mesto trajnostnega razvoja in priložnosti
Mesto Velenje je v letu 2024 nosilo prestižni naziv evropski zeleni list, kar je mestu omogočilo nadgradnjo trajnostnih praks in večjo mednarodno prepoznavnost. Ponosno smo sodelovali v Misiji 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest, potrditev podnebne pogodbe pričakujemo v začetku leta 2025. Poleg tega smo gostili letni politični dialog premogovnih regij, na katerem je sodeloval izvršni podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, ter se na evropskih konferencah večkrat predstavili kot primer dobre prakse.
Na področju investicij smo zaključili več pomembnih projektov, med njimi obnovo Doma za varstvo odraslih, prizidek Centra za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje, novi urbani park, prenovljene tribune v Rdeči dvorani. Začeli smo s prenovo mestnega stadiona, Velenjske plaže in gradnjo večgeneracijskega športnega parka na Gorici. Z Univerzo v Mariboru smo podpisali pismo o nameri za izgradnjo novega študentskega doma, kar bo pomembno prispevalo k razvoju terciarnega izobraževanja v regiji. Na mehanizem celostnih teritorialnih naložb smo prijavili projekt prenove Cankarjeve ceste, s katerim bomo v prihodnjem letu ustvarili dostopno, funkcionalno in privlačno mestno središče, ki bo živelo v vseh letnih časih.
Uspešno izvedene kolesarske povezave do Mislinje, Dobrne in Savinjske doline so spodbudile trajnostno mobilnost tudi izven občine. Veliko napora smo vložili tudi v čimprejšnjo sanacijo državnih cest v našem mestu, ki so nujne za izboljšanje prometne varnosti in infrastrukture. Prav tako aktivno sodelujemo pri pospešitvi postopkov za gradnjo tretje razvojne osi, ki bo ključna za nadaljnji gospodarski razvoj regije.
V okviru prestrukturiranja Šaleške doline smo prijavili več strateških projektov, za katere še čakamo odločbe o sofinanciranju. Stekla bo obnova Stare elektrarne in izgradnja Tehnološkega parka, za katera že imamo pridobljeni gradbeni dovoljenji, uredili bomo Poslovno cono Pesje in izvedli zeleno preobrazbo sistema daljinskega ogrevanja. S prvo fazo preobrazbe daljinskega sistema, ki je ključna za prehod na nizkotemperaturni režim, smo že začeli. Ta vključuje obsežne posodobitve distribucijskega sistema toplovoda, obnovo in gradnjo toplotnih podpostaj ter nadgradnjo pripadajočega omrežja. Druga faza, ki bo sledila, bo premog v celoti nadomestila z obnovljivimi viri energije. Hkrati že poteka tretja faza, ki vključuje energetsko sanacijo stavb in prilagoditve sistema za delovanje v nizkotemperaturnem režimu.
Posebno pozornost smo namenili socialni varnosti rudarjev v procesu prestrukturiranja Šaleške doline. Župan Peter Dermol si tudi v vlogi državnega svetnika - letos je v Državnem svetu RS organiziral odmeven posvet na temo pravičnega prehoda - nenehno prizadeva, da bi zaposlenim v Premogovniku Velenje in Termoelektrarni Šoštanj zagotovili resnično pravičen prehod. Še naprej bomo aktivno delovali za čimprejšnje sprejetje zakonov o zaprtju Premogovnika Velenje in prestrukturiranju regije, ki bosta zagotovila finančno podporo za razvoj ter ohranitev socialne stabilnosti v Šaleški dolini. V tem letu smo sprejeli tudi ukrepe za lajšanje finančnih bremen naših občank in občanov. Subvencije cen, različni razpisi za sofinanciranje, toplotni dodatek, enkratna izredna denarna pomoč so le nekateri izmed številnih finančnih vzvodov pomoči. Za brezplačne nasvete za občane smo v Starem Velenju odprli Podnebno-energetsko pisarno. V sklopu mehanizma Elena smo uspešno pridobili finančna sredstva, s katerimi bomo sofinancirali pripravo projektnih in investicijskih dokumentacij za izvedbo energetskih obnov javnih in večstanovanjskih objektov.
Zavedamo se tudi, kako pomembno je zagotoviti dostop do kakovostnih stanovanj za vse občane. Letos smo preko razpisa za neprofitna stanovanja stanovanjski problem uspešno rešili za 45 občanov. Naša prizadevanja so usmerjena v zagotavljanje pogojev za gradnjo novih stanovanjskih enot, zato smo sprejeli več ukrepov, ki bodo investitorjem omogočili gradnjo novih stanovanjskih objektov. S Stanovanjskim skladom Republike Slovenije smo v pogovorih glede nakupa novih stanovanj na območjih Pošta Paka in Selo, kjer trenutno poteka izdelava prostorskih izvedbenih aktov. Prav tako potekajo intenzivni pogovori z Evropsko investicijsko banko o možnostih ugodnejših kreditov za financiranje stanovanjskih projektov.
Podpiramo izboljšanje pogojev za gasilsko dejavnost, zato je župan Peter Dermol kot državni svetnik podal pobudo za zakonsko ureditev državnega sofinanciranja gradnje in dograditve gasilskih nepremičnin. Trenutna zakonodaja sicer omogoča sofinanciranje nakupa gasilske opreme in vozil, vendar ne zajema gradnje gasilskih objektov, kar ostaja v celoti v pristojnosti lokalnih skupnosti.
Turizem v letu 2024 je v Velenju dosegel izjemno rast, z več kot 20-odstotnim povečanjem prihodov turistov in rekordnim obiskom plaže, ki je ponovno prejela naziv najboljšega naravnega kopališča. Na tekmovanju Moja dežela je Staro Velenje prejelo zlati znak gostoljubnosti v kategoriji zgodovinskih jeder, mesto Velenje pa srebrni znak kot prepoznavni turistični kraj v Sloveniji. Velenje je prav tako prejelo zlato medaljo Entente Florale za urejenost in kakovost življenja, kar dodatno potrjuje uspešnost trajnostnih prizadevanj in razvojnih projektov v mestu.
Velenje bo tudi v prihodnje s ponosom nosilo nazive starosti prijazno mesto, občina po meri invalidov, prostovoljstvu prijazno mesto, mladim prijazna občina, branju prijazna občina, občina zdravja, otrokom prijazno Unicefovo mesto itd.
Zavedamo se, da bo leto, ki prihaja, še zahtevnejše. Poleg številnih aktivnosti v procesu prestrukturiranja bomo gostili več pomembnih dogodkov, vključno s 50. obletnico evropskega tekmovanja Entente Florale in start tretje etape Dirke po Sloveniji.
Prijazen pozdrav
Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje