O-STA

Za gospodarsko prestrukturiranje SAŠA regije že odobrenih 52,5 milijona evrov

Na javnem razpisu za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v Savinjsko-šaleški regiji je javna agencija Spirit Slovenija odobrila vloge 15 podjetjem s skupnim sofinanciranjem v višini 52,5 milijona evrov. Namen razpisa, za katerega evropska sredstva prispeva Sklad za pravični prehod, je gospodarsko prestrukturiranje premogovnih regij na način, da spodbuja nova delovna mesta ter raznolike, trajnostne naravnane naložbe, ki bodo prispevale k blažitvi posledic opuščanja rabe premoga.

Skupna višina razpisanih evropskih kohezijskih sredstev za obe slovenski premogovni regiji je bila 83,1 milijona evrov, od tega je bilo za Zasavsko regijo odobrenih sredstev v višini 30,46 milijona evrov.

Agencija Spirit Slovenija je na razpis za premogovni regiji SAŠA in Zasavje prejela 71 vlog. V postopek ocenjevanja jih je uvrstila 66, od tega jih je 24 odobrila. Šest jih je zavrnila zaradi neizpolnjevanja razpisnih pogojev, 41 pa zaradi pomanjkanja finančnih sredstev. Skupna višina razpisanih evropskih kohezijskih sredstev za slovenski premogovni regiji je bila 83,1 milijona evrov, potem ko je ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj konec decembra odobrilo dodatnih 14,4 milijona evrov.

V Savinjsko-šaleški regiji bo farmacevtsko podjetje Vonpharma SI prejelo deset milijonov evrov za vzpostavitev tehnoloških linij za proizvodnjo krem, mazil in praškastih oblik zdravil, Ergopharma proizvodnja pa prav toliko za vzpostavitev proizvodnje prehranskih dopolnil. Farmacevtsko podjetje Vital QI bo prejelo 9,73 milijona evrov za vzpostavitev tehnoloških linij za proizvodnjo tablet, družba Novast 7,2 milijona evrov za naložbo v predelavo polimerov, družba Gorenje gospodinjski aparati pa pet milijonov evrov za diverzifikacijo proizvodnje v trajnostne izdelke. Družbi Autotech so namenili malo manj kot dva milijona evrov za naložbo v razvojni center za avtomatizacijo in proizvodnjo, družbi Mega M 1,74 milijona evrov za vzpostavitev proizvodnje sistema za trajnostno mobilnost in upravljanje energije, družbi Esotech pa 1,5 milijona evrov za naložbo v celostno avtomatizacijo in optimizacijo postopkov raziskav in razvoja na področju okoljskih rešitev na ključ. Družba Turna bo prejela 1,2 milijona evrov za naložbo v širitev in modernizacijo proizvodnje pečniških tečajev, RGP pa 1,12 milijona evrov za širitev proizvodnje. Širitvi proizvodnje je namenjenih tudi 958.000 evrov, ki jih bo prejela Plastika Skaza.

Med prejemniki subvencij so tudi podjetja Gorenje orodjarna (702.000 evrov za naložbo v stiskalnico za izdelavo orodij), Jaken (677.000 evrov za naložbo v proizvodnjo), Amibit (516.000 evrov za oblačni sistem za upravljanje električne energije) in Indop (193.000 evrov za vzpostavitev proizvodnje sistemov gorivnih celic).

Za Zasavsko regijo je bilo odobrenih 30,46 milijona evrov, 160.000 evrov pa je ostalo nerazporejenih.

Merila za ocenjevanje so zajemala okoljski, ekonomski in vidik človeških virov. V okviru okoljskega vidika so podjetja lahko dobila točke za pridobljene okoljske certifikate, znake in analize, za prispevek projekta na področju prehoda na krožno gospodarstvo in za prispevek operacije k blaženju podnebnih sprememb (možnih 30 točk). Ekonomski vidik je zajemal sodelovanje podjetja z lokalnim okoljem ali širšo skupnostjo, stopnjo tehnološke zahtevnosti operacije in dvig dodane vrednosti na zaposlenega (možnih 30 točk). Vidik človeških virov pomeni prispevek operacije k ustvarjanju novih delovnih mest v premogovni regiji ter prispevek operacije k izobraževanju in usposabljanju (možnih 40 točk). Prijavitelji so morali dosegati splošne in posebne pogoje razpisa, ki so bili predpogoj za ocenjevanje po zgoraj navedenih merilih.

Prijazen pozdrav

Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje