Vrata je odprla galerija MUZA - novi dom NLB umetniške zbirke
NLB umetniška zbirka, ki je bila leta 2017 razglašena za nacionalno bogastvo Republike Slovenije, ima danes več kot 2000 umetnin in je največja zasebna zbirka v Sloveniji. NLB Skupina se je leta 2023 odločila, da znova začne z odkupovanjem umetniških del, in to ne le v vlogi mecena, temveč predvsem v vlogi partnerja in podpornika sodobne umetnosti v Jugovzhodni Evropi. NLB umetniška zbirka je torej prerasla v mednarodno zbirko z novo zasnovo in strukturo, ki se osredotoča na sodobno umetnost. V zadnjih dveh letih je NLB Skupina odkupila dela devetnajstih umetnic in umetnikov srednje in mlajše generacije z vseh trgov naše regije in tudi ta bodo prikazana na uvodni razstavi.
Galerijo MUZA najdete na Čopovi ulici 3 v središču Ljubljane, kjer že domuje Muzej bančništva Slovenije. Svoja vrata ima odprta vsak dan med 10. in 18. uro, razen ob ponedeljkih.
Blaž Brodnjak, predsednik uprave NLB, je pred otvoritvijo nove galerije poudaril: "NLB Skupina je tradicionalno pomembna mecenka ne le slovenske, temveč tudi regijske kulture in umetnosti. Z odprtjem galerije ponosno odpiramo novo poglavje, saj bomo širšemu krogu obiskovalcev na ogled postavili umetniška dela z vseh trgov, kjer smo prisotni. Želimo si, da bi galerija MUZA postala središče regijske sodobne vizualne umetnosti, predvsem pa, da bi se tu živeči narodi s pomočjo kulture in umetnosti še bolje spoznali, povezali in zaživeli v sožitju. Zato današnji dan ni pomemben le za NLB Skupino, temveč za celotno regijo, ki ji v NLB Skupini pravimo naš dom."
Matko Mioč, direktor Zavoda NLB MUZA: "Prekrasna secesijska bančna palača na Čopovi ulici v središču Ljubljane bo odslej zasijala v vsem svojem sijaju. Muzeju bančništva Slovenije, ki od leta 2021 deluje v prvem nadstropju, se v drugem in tretjem nadstropju pridružuje estetsko dovršena in edinstvena galerija v tem delu Evrope. Bančna palača postaja hiša kulture ter stičišče poslovnega in umetniškega sveta, ki povezuje Jugovzhodno Evropo."
Dr. Meta Kordiš, soavtorica razstave Eho in kustosinja umetniške zbirke NLB: "Začetki nastajanja zbirke segajo v začetek 70-ih let 20. stoletja, ko je bila stolpnica na Trgu republike 2 opremljena z likovnimi deli. Izbor del je sledil jasnemu konceptu in zasnovi. Enako je bilo ob koncu stoletja. Tedaj je banka ob celoviti prenovi stolpnice umestila v svoje prostore dela, ki so dopolnila in nadgradila zbirko, hkrati pa je NLB umetniška zbirka postala tudi formalna entiteta. Zgodovina nastajanja zbirke je bila vedno zaupana strokovnjakom s področja umetnosti. Za formiranje in gradnjo kakovostne zbirke in njenega predstavljanja ter vrednotenja pa je pri takem projektu ključna avtonomnost stroke. V banki so se tega vedno zavedali, saj je transparentnost bistveni del poslovne etike."
O Muzi
Zavod NLB MUZA strokovno skrbi za zbirki kulturne dediščine banke, ju upravlja in dopolnjuje z nadaljnjimi odkupi del ter predstavlja širši javnosti. V Muzeju bančništva Slovenije in galeriji na Čopovi ulici 3 v Ljubljani je predstavljena zbirka bančnih in z banko povezanih predmetov ter izbor del iz umetniške zbirke NLB. Ime MUZA ni bilo izbrano naključno. Poleg lepega pomena, ki ga ima, je MUZA tudi akronim: M pomeni muzej, UZ umetniška zbirka in A akademija, kar pomeni, da je to tudi hiša učenja.
O premierni razstavi Eho
Uvodna razstava je poimenovana Eho | NLB sodobna umetnostna zbirka v dialogu. Predstavljamo 70 umetnin iz umetniške zbirke NLB, med katerimi so tako na novo odkupljena dela in dve naročeni deli ter tudi starejša dela iz zbirke slovenske umetnosti 20. stoletja. Razstavljeni sta tudi dve zmagovalni deli javnega mednarodnega razpisa za mlade umetnike. Izbrana dela v medsebojnem dialogu izpostavljajo tri vsebinske sklope - krajina, skupnost in identiteta, ki odražajo kulturno in duhovno bogastvo, raznolikost ter kompleksnost regije Jugovzhodne Evrope. Gre za prostor, ki so ga v zgodovini močno zaznamovali interesi močnejših. Prostor, ki ga poskušamo na simboličen način z dialogom in lucidnostjo umetnosti povezati.
Razstava Eho bo trajala do vključno 8. februarja 2026.
Tevž Logar, soavtor razstave Eho in predsednik Umetnostnega sveta NLB je o razstavi povedal: "Umetnice in umetniki so pozorni in kritični opazovalci okolja, kar pomeni, da z zbiranjem njihovih del soustvarjamo dragoceno pričevanje sodobnega trenutka. Oblikovanje zbirke je zasnovano kot model, ki se želi razlikovati od drugih korporativnih projektov v regiji. Ne gre samo za odkupni proces, ampak za njegovo prepletanje z razstavno dejavnostjo, raziskovanjem, založništvom in institucionalnimi povezavami, kar brez dvoma presega klasično razumevanje zbirke zgolj kot akumulacijo artefaktov. Tako ustvarjamo platformo, ki prispeva k izobraževanju, podpira umetnike in izboljšuje produkcijske pogoje, prav takšen pristop pa pobudo definira kot pomembno referenco za sodobno umetnost v regiji."