O-STA

Dan IKT in kibernetske varnosti na Fakulteti za elektrotehniko UL

Dan IKT in kibernetske varnosti na UL FE
Udeleženci se bodo lahko preizkusili v adrenalinskem DriveSmart Izzivu.

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani bo v četrtek, 10. 4., potekal Dan IKT in kibernetske varnosti, ki je namenjen predstavitvi, raziskovanju in spoznavanju sveta naprednih informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Dogodek združuje tehnologijo, kreativnost in inovacije, pri čemer ponuja raznolike aktivnosti za vse navdušence nad informacijsko-komunikacijskimi tehnologijami.

Udeleženci bodo imeli priložnost spoznati najnovejše trende digitalizacije, razvoja omrežij, pomembnosti kibernetske varnosti in uporabnosti umetne inteligence ter se vključiti v predstavitve strokovnjakov iz akademskega in industrijskega sveta. Dogodek bo ponujal tudi vpogled v praktične aplikacije IKT na različnih področjih, predstavili pa bodo tudi zanimive projekte in zaključne naloge študentov.

Od simulatorja vožnje do interaktivne VR razstave in predstavitve hekerskih pripomočkov

Udeleženci se bodo lahko preizkusili v adrenalinskem DriveSmart Izzivu, kjer hitrost ni dovolj - simulator vožnje namreč zahteva znanje, strategijo in analizo podatkov, obenem pa omogoča vpogled v tehnologije, ki oblikujejo prihodnost avtonomnih vozil.

Ogledali si bodo lahko tudi interaktivno VR digitalno razstavo "Po sledeh Radia Kričač", ki bo s pomočjo 360° navideznega sprehoda obiskovalce popeljala skozi zgodovino radia Kričač - simbola odpora med drugo svetovno vojno. Poleg tega bodo na dogodku dobili vpogled v izzive sodobne kibernetske varnosti in spoznali nekaj hekerskih pripomočkov, se seznanili z razvojem pametnih domov, zeleno tehnologijo ter z raziskovanjem naprednih radarskih tehnik.

Nova znanja in vpogled v študijsko smer IKT

Na dnevu IKT se prepletajo zgodovina, kultura, umetna inteligenca, kibernetska varnost, komunikacijske tehnologije in inovativne rešitve za bolj kakovostno življenje. Dogodek predstavlja priložnost, da se udeleženci naučijo nekaj novega, raziščejo tehnologije prihodnosti ter tekmujejo in sodelujejo v kreativnem okolju ter pridobijo vpogled v študijsko smer IKT.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Predstavitve na dnevu IKT:

9:05

DriveSmart Izziv: Preizkusi sposobnosti, osvoji cesto!

Pripravi se na adrenalinsko tekmovanje v vožnji, kjer ne gre le za hitrost, ampak tudi za znanje in strategijo! DriveSmart Izziv je napreden simulator vožnje, ki ti omogoča, da preizkusiš svoje reakcije, razumevanje prometa in tehnično znanje v realistično zasnovanih scenarijih.

Študentje bodo imeli priložnost raziskati, kako senzorji, algoritmi umetne inteligence in simulacijska tehnologija vplivajo na razvoj avtonomnih vozil in varnost v prometu. Sodelovali bodo v različnih izzivih, optimizirali svoje vozniške odločitve s pomočjo analize podatkov in tekmovali med sabo, kdo bo osvojil naslov najboljšega voznika-inženirja!

10:05

360° navidezni sprehod Po sledeh Radia Kričač

Interaktivna digitalna razstava, ki popelje skozi zgodovino radia Kričač - simbola odpora med drugo svetovno vojno. V okviru 360° sprehoda se gibamo po pripravljeni razstavi, muzeju, ključnih lokacijah radia Kričač v Ljubljani, ter dostopamo do dodatnih izobraževalnih vsebin, kot so informacijske table, arhivske fotografije in avdio posnetki. Takšni interaktivni sprehodi združujejo zgodovino, kulturo, elektrotehniko, zemljepis in seveda multimedijo ter ponujajo številne možnosti za uporabo v različnih predmetnih področjih.

11:05

Pametni dom: od AI komponent do integriranega ustvarjalnega okolja

Družbene spremembe ter razvoj umetne inteligence in komunikacijskih tehnologij predstavljajo izziv, kako jih učinkovito uporabiti v dobro ljudi - uporabnikov. Skupaj s študenti so v Laboratoriju za uporabniku prilagojene komunikacije in ambientalno inteligenco (LUCAMI) razvili integrirano okolje pametnega doma na osnovi mikrostoritev, ki jim služi za preizkušanje novih idej ter ustvarjalnih rešitev ambientne inteligence. Eden od naših ciljev je izgradnja platforme s priporočili za aktivnosti starejših, ki se zaveda situacije (kdaj, kaj) in socialnih signalov (pozna občutke uporabnikov). Tako bomo s tehnološkimi rešitvami vzdrževali kognitivne in telesne sposobnosti starejših in jim s tem podaljševali neodvisno in aktivno življenje na svojem domu.

Zeleni prehod

Zeleni energetski prehod temelji na informacijsko-komunikacijskih tehnologijah, ki postavljajo uporabnika v središče. V LUCAMI se osredotočajo na elektrifikacijo mobilnosti in integracijo električnih vozil v omrežje. Napredni inteligentni sistemi, ki obdelujejo velike količine podatkov z metodami strojnega učenja, so ključni za trajnostni razvoj družbe. Informacijsko-komunikacijski gradniki pri predmetu Komunikacijska elektronika zagotavljajo obdelavo podatkov. V LUCAMI razvijajo koncepte ambientne inteligence, ki združujejo umetno inteligenco, internet stvari in napredne uporabniške vmesnike.

12:05

"Ja kaj, a kar en kabel me bo pohekal?"

Ali te res lahko "poheka" navaden kabel za polnjenje telefona? Ali je to edina nevarnost kibernetskega sveta v današnjem času? Zakaj ni pametno USB ključa, ki ga najdemo nekje na tleh, vtakniti v svoj računalnik?

Kibernetska varnost je, če želimo ali ne, vedno pomembnejša tema, ki se tiče vseh uporabnikov interneta in elektronskih naprav. Ne gre več samo za kompleksne hekerske napade na velike organizacije - grožnje prežijo na vsakogar, ne glede na to, ali gre za posameznika, podjetje ali državno institucijo. Na dnevu IKT bodo v Laboratoriju za telekomunikacije (LTFE) predstavili nekaj hekerskih pripomočkov, s katerimi lahko zlonamerneži prežijo na nič hudega sluteče. Te zanima, kako malo je treba, da tvoj računalnik vse, kar počneš, v živo predvaja nekomu drugemu?

13:05

Nevidna letala in radarska odmevna površina

V Laboratoriju za sevanje in optiko (LSO) raziskujejo meje elektromagnetnega sevanja in optičnih tehnologij za inovativne rešitve prihodnosti. Opremljen j z najsodobnejšo tehnologijo za natančne meritve in analize elektromagnetnih pojavov. Sodelujejo z industrijo in raziskovalnimi institucijami, ter razvijajo napredne rešitve na področju telekomunikacij, radarske tehnike in kvantnih tehnologij.

Naš pedagoški proces vključuje praktično izvedbo meritev, načrtovanja in izgradnje visokofrekvenčnih naprav. Od preprostejših, kot je FM sprejemnik, do zahtevnejših meritev radarske odmevne površine.

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več