O-STA

V Celju podelili najvišja priznanja, celjske grbe

Praznovali smo z izjemnimi Celjani in Veroniko

Celje, 11. april 2025 - Na osrednji slovesnosti v Narodnem domu smo nocoj podelili celjske grbe osebnostim in organizacijam, ki pomembno sooblikujejo naše mesto in našo skupnost. S kulturnim programom, ki so ga zasnovali celjski umetniki, smo se poklonili Veroniki Deseniški.

Župan Matija Kovač je v slavnostnem nagovoru dejal, da so danes v središču našega ponosa nagrajenke in nagrajenci. "Vaše delo - v umetnosti, znanosti, športu, gospodarstvu ali tihi predanosti sočloveku - je dokaz, kaj zmore, zna in hoče skupnost, ki verjame v svoje ljudi. Hvala vam, da nas učite, kaj pomeni biti velik, a ostati povezan z majhnimi stvarmi, ki nas držijo skupaj," jih je nagovoril.

Podelil je trinajst celjski grbov. Zlate celjske grbe so prejeli Danijel Jagrič za izjemen arhitekturni prispevek in vrsto uspešno izvedenih projektov, ki so postali pomembni simboli s prepoznavnimi arhitekturnimi značilnostmi, s katerimi je sooblikoval in trajno zaznamoval podobo Celja in Savinjske regije, dr. Radko Komadina za dolgoletno uspešno delo na področju medicine, aktivno sodelovanje v domačih in mednarodnih medicinskih združenjih in prispevek k ustanovitvi Kampusa Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v Splošni bolnišnici Celje ter Vili Poznik za vrhunske dosežke na področju inovacij, trajnostnih rešitev in razvoja tehnologij, ki izboljšujejo kakovost življenja ter za promocijo Celja kot mesta inovacij in tehnološkega napredka.

Srebrne grbe je župan podelil Urošu Kranjcu, Avguštinu Peniču, Vladimiri Skale in Rdečemu križu Slovenije, OZ Celje, bronaste celjske grbe so prejeli Špela Strašek, Mateja Zorko Pavšar in Alen Pavšar, Rudi Rudnik, s. p., in Spletni portal V Celu dogaja, kristalna celjska grba pa Maša Krajnc in Pia Žižek. Podrobne obrazložitve vseh priznanj so objavljene tukaj.

Živeti v mestu je zgodovinski privilegij

Župan je v nagovoru dejal, da nas 11. april spominja, kdo smo, od kod prihajamo in kam gremo. "To, da živimo v mestu, je zgodovinski privilegij, ki ga je formaliziral celjski grof Friderik II 26 let po smrti svoje velike ljubezni Veronike Deseniške. Tudi danes, ko živimo v eni najmanj urbaniziranih držav v Evropski uniji, pogosto pozabljamo, kaj pomeni privilegij bivanja v mestu. Enostaven dostop do delovnih mest, stanovanj, izobraževalnih in zdravstvenih ustanov, javnega prevoza, rekreacijskih in športnih površin, kulturne in družbene ponudbe, ... A mesto ni zgolj kraj opravil in poti - je prostor, kjer se življenje dogaja med ljudmi - v parkih, na trgih, v pogovorih in srečevanjih. Bližina ljudi. Pestrost in raznolikost. Mesto je dom. In Celje je naš dom," je povedal.

Spomnil je tudi na žalosten spomin na 11. april, 490 let po prejemu mestnih pravic je namreč v mesto vkorakala okupatorska nemška vojska.

V svojem nagovoru se je župan dotaknil projektov, ki so zaznamovali minulo leto: "Z zagnanostjo in delom smo načrtovali ter zagnali projekte, ki so pomembni koraki v prihodnost - od protipoplavnih ukrepov, ki varujejo naše domove, do razvoja infrastrukture, ki povezuje naše mesto. Skozi šport, kulturo in ohranjanje zgodovinske dediščine, z vlaganji v zdravstvo in zelene površine pa gradimo kakovost življenja za vse generacije.

Zdaj stopamo v čas še večjih projektov, ki bodo zaznamovali prihodnost Celja. Kajuhov dom postaja stičišče ustvarjalnosti, Drevesni park bo novo zeleno srce našega mesta, nova cesta na grad bo olajšala dostop do naše najbolj prepoznavne dediščine, snujemo pa tudi še ambicioznejše projekte, kot je denimo gradnja Potniškega centra Celje, ki bo bolje povezal naše mesto s širšo mednarodno regijo. Vsak od teh korakov dokazuje, da Celje ustvarja - z jasno vizijo in trdno voljo."

Poudaril je, da je naša moč v tem, da mesto gradimo z vključevanjem, "zato smo letos prvič uvedli participativni proračun Celje po moje - ker verjamemo, da mora vsak glas dobiti priložnost, da se sliši."

Župan Matija Kovač je v navdihujoč večer pospremil še z besedami: "Celje je zgodba, ki jo pišemo zdaj. Živi v pesmih mladih pevcev, ki nastopajo na festivalu, raste v rokah podjetnikov, ki kalijo ideje. Sije v pogumu tistih, ki se borijo za boljši jutri - za čistejše okolje, za duševno zdravje, za prostore, kjer se srečujemo kot prijatelji. Nas navdihuje z uspehi številnih športnikov, ki so dokaz, da je trdo delo vedno poplačano. To je Celje, mesto z bogato zgodovino, ki jo danes dopolnjujemo z dejanji za prihodnost."

Osrednja slovesnost ob prazniku Mestne občine Celje je bila tudi poklon vsem edinstvenim lepotam in prednostim našega mesta ter poklon spominu na Veroniko Deseniško, ki je umrla pred 600 leti. Prireditev je zasnoval mlad Celjan, režiser Luka Marcen, skupaj z izjemnimi kulturnimi ustvarjalci, glasbenim vodjo Leonom Firštom in koreografinjo Laro Ekar Grlj, odličnimi glasbeniki in plesalkami ter pevkami, tremi "Veronikami", Nuško Drašček, Raiven in Evo Černe Avbelj.

Vse najboljše, Celje!

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več