Srebrna nit podpira sprejem novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ločuje zasebno od javnega
Ljubljana, 12. 4. 2025 - V Društvu Srebrna nit - Združenje za dostojno starost, ki je vključeno tudi v Glas ljudstva, pozdravljamo v Državnem zboru sprejeto novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki končno obeta, da bo tržna zasebna zdravstvena dejavnost ločena od javne, in v javni mreži ureja razmerja med javnimi izvajalci in zasebniki s koncesijo.
Sprejem novele zakona pozdravljamo tudi zato, ker smo prepričani, da se bodo za starejše, ki potrebujejo več zdravstvene oskrbe kot drugi prebivalci, z boljšim in bolj preglednim javnim zdravstvom razmere za njih izboljšale. Z novelo zakona pričakujemo izboljšanje dostopnosti zdravstvenih storitev v javnem zdravstvu, saj omejuje delo zaposlenih v javnem zdravstvu pri zasebnikih. Manj bo tudi prikritih napotitev k zasebnikom in plačevanja zdravstvenih storitev, ki jih izvajajo zaposleni v javnem zdravstvu, iz žepa. To predstavlja populaciji starejših veliko psihičnih in finančnih stisk in zaradi neurejenosti dostopa do zdravstvene oskrbe lahko tudi poslabšanje zdravstvenega stanja. Revščina, slaba informacijska pismenost, doplačila za zdravstvene storitve ali plačila v celoti za preglede pri specialistih zasebnikih za vstop v zdravstveno obravnavo v javnem sistemu, nedostopna fizioterapija ... zanje (pre)večkrat predstavljajo praktično nedostopno zdravstvo. S sprejemom omenjene novele zakona upamo, da se bo na področju zdravstvenega sistema vzpostavil večji red, predvsem pa, da bodo s tem ustvarjene možnosti za ohranitev ključnih področij javnega zdravstva, ki ga starejši izjemno potrebujemo.
Ponosni smo, da je Glas ljudstva (in mi z njim) po več kot dveh letih intenzivnih opozarjanj, protestov, mobiliziranja javnosti, po številnih razpravah s politiki, zlasti poslanci in drugimi odločevalci, tudi z ministrico za zdravje, dosegel pomemben uspeh in s tem prispeval k zgodovinski zmagi socialnega čuta - skrbi za ljudi, da je skrb za javno dobro zmagala nad pohlepom in nebrzdanim dobičkarstvom določenega dela izvajalcev zdravstvenih storitev.
Sprejetje novele zakona pomeni ohranjanje javnega zdravstvenega sistema in s tem temeljnega stebra socialne države. Pohvala gre tudi vladajoči koaliciji, ki je nazadnje prisluhnila argumentom civilne družbe in s tem tudi tistim (starejšim), ki nimajo svojega glasu, ne svojih predstavnikov v politiki, zdravstvu ali drugih mrežah, zdravstveno varstvo pa nujno potrebujejo.
Sprejem novele zakona je tako tudi potrditev, da lahko oblast sodeluje s civilno družbo, da je civilna družba potrebna in pomembna, da ima svojo moč in veljavo, in zato se bomo tudi v Srebrni niti še naprej trudili izboljševati kakovost življenja starejših in si istočasno prizadevali za medgeneracijsko sožitje.
Zahvaljujemo se vsem, ki so se dve leti trudili za ohranjanje javnega zdravstva tudi v našem imenu, pa tudi poslankam in poslancem, da so uresničili svojo najpomembnejšo koalicijsko zavezo - ločitev javnega in zasebnega zdravstva.
Da bomo tudi starejši občutili pozitivne učinke tega zakona, pričakujemo, da bodo tako ministrstvo za zdravje kot vsi drugi odgovorni poskrbeli za hitro in učinkovito implementacijo in nadzor področja ter preprečevali morebitne zlorabe, saj vemo, da ima vsak zakon lahko tudi kakšno luknjo.
Hkrati upamo in si bomo za to prizadevali, da bodo tudi prihodnje izvoljene oblasti, ki jim je mar za ljudi ter za njihovo dobro, ohranjale in razvijale javno zdravstvo in ne za bogatenje peščice posameznikov, ki znajo izkoristiti sistem.
Sprejem novele Zakona o zdravstveni dejavnosti dokazuje, da je mogoče s civilnimi pobudami in aktivnim odgovornim državljanstvom doseči veliko dobrega, ne glede na to, kako močni so pritiski nasprotnikov in kapitala.
Srebrna nit
Mag. Irena Žagar
Predsednica