Obiskali smo Huaweiev laboratorij v kitajskem večmilijonskem mestu Dongguan!
Od podatkov do natančne analize telesne vadbe
Huawei je po svetu ustanovil že tri zdravstvene laboratorije, katerih naloga je v resničnostnem okolju in s profesionalnimi napravami meriti obnašanje telesa med različnimi športi. Poleg tistega na Finskem smo zdaj obiskali še laboratorij v kitajskem večmilijonskem mestu Dongguan!
Po predstavitvi izboljšanega tipala oziroma po novem sistema Huawei TruSeanse, ki obeta ogromen skok v zanesljivosti in natančnosti merjenja fizioloških znakov, so nas odpeljali še v njihov največji športni laboratorij. Ko stopiš vanj, ugotoviš, da ni laboratorij. Vsaj ne takšen, kot si ga zamišljamo in v katerem je na majhni površini kup naprav, žic, merilnih instrumentov in podobne znanstvene "navlake". Znašli smo se namreč v veliki, lepo urejeni in svetli telovadnici s prostorom za resno ukvarjanje, ne samo z vadbo, temveč tudi s športi, med katerim dobršni del zasedajo tisti, ki vključujejo uporabo žoge. Laboratorij, ostali bomo pri tej oznaki, je večji od marsikatere slovenska športne dvorane, v katerih med vikendi potekajo tekme in turnirji. Tja so nas odpeljali, da bi iz prve roke preverili zmogljivosti tipala, ki bo premierno vgrajeno v novo generacijo pametnih ur serije Watch GT, katerih predstavitev je napovedana za 19. september.
Poudarek bližajoče predstavitve bo nova generacija pametnih ur serije Huawei Watch GT. Novi modeli bodo zagotovo vključevali nedavno predstavljeni sistem Huawei TruSense, ki obljublja še natančnejše in celovitejše sledenje zdravju in telesni pripravljenosti. Ker uvaja številna funkcije, povezane s spremljanjem zdravja, lahko ponovno pričakujemo velik skok, česa so na tem področju sposobne pametne ure.
Posledica ene izmed izboljšav tipala je natančnejše merjenje nasičenosti kisika v krvi med za merjenje bolj neugodnimi razmerami. Recimo na visoki nadmorski višini. Ker je teorija eno in praksa običajno nekaj popolnoma drugega, je bilo treba sposobnost potrditi. Lahko bi testne subjekte poslali v gore, a jih niso. Udobno so sedeli in delali v sodobno opremljeni pisarni. V simulatorju, ki poustvari razmere do nadmorske višine šest tisoč metrov. Takoj zraven je še bazen s protitokom in široka motorizirana steza za tek, vožnje s kolesom in podobno, kjer ravno tako merijo številne subjekte.
Znano je že, da bo z novimi pametnimi urami znatno izboljšana funkcija spremljanja golfa. Ni nas presenetilo, da smo v laboratoriju našli simulator zanj. Medtem ko je testni subjekt pravzaprav igral njemu ljubo igro, je ura na njegovem zapestju ves čas analizirala njegove zamahe. Vendar to še zdaleč ni vse, česar bodo sposobni novi modeli. Splača se počakati in spoznati izboljšani golf način, saj bo v kratkem o njem znanega veliko več.
Športno plezanje in kolesarstvo sta trenutno nadvse priljubljena med nami in to sta načina, kjer je Huawei ravno tako v vrhu. Kar se tiče natančnosti merjenja raznolikih podatkov in celovitosti. V laboratoriju imajo v ta namen postavljeno stezo (trak), na katerem svoje sposobnosti izkazujejo kolesarji in na drugi strani več kot deset metrov visokoi plezalno stezo s smermi različne težavnosti. Ena izmed teh je bila videti razmeroma preprosta in škoda, da ni bilo dovolj časa za vsaj krajši vzpon. Namesto tega smo odigrali "partijo" badmintona, da smo se prepričali o raznolikih sposobnostih nove Huaweieve pametne ure.
Huawei je uspešno premagal ovire pri merjenju vitalnih znakov, ki so nastale zaradi različnih odtenkov kože, velikosti zapestja in okoljskih dejavnikov. Pri tem so izpostavili pomembnost kontinuiranega spremljanja petih ključnih vitalnih znakov: krvnega tlaka, ki ga lahko meri njihova pametna ura Watch D (čeprav ta na lokalnem trgu še ni na voljo), nasičenosti kisika v krvi, srčnega utripa, ritma dihanja in telesne temperature. Na teh področjih se bodo še posebej izrazile zmogljivosti sistema TruSense, ki ga Huawei opisuje kot največji dosežek na področju nosljive tehnologije v zadnjih treh letih. Zdi pa se, da tukaj zgodba še ni končana. Čeprav na dogodku, kjer so predstavili sistem TruSense, niso navedli konkretnih podrobnosti, so poudarili, da razvoj tehnologije, uporaba umetne inteligence in poglobljeno razumevanje podatkov senzorjev omogočajo oceno ravni sladkorja v krvi brez potrebe po bolečem vzorčenju krvi. Ta sposobnost bo dodatno prispevala k priljubljenosti pametnih ur med uporabniki, ki se ne ukvarjajo le s športom in rekreacijo.