NLB Muza je v sodelovanju s partnerji pripravila začasno razstavo z naslovom Denar in kriminal: Tekma brez konca, ki je namenjena prikazu zgodovinskega razvoja finančnih prevar, vse od antičnih časov, pa do današnjih še kako aktualnih spletnih prevar. Razstava, ki je primarno namenjena izobraževanju in ozaveščanja o še kako aktualnih spletnih prevarah, bo v NLB Muza (Čopova ulica 3 v Ljubljani) odprta do 31. decembra 2024.
Ponarejanje, ropi, vlomi, analogne in spletne prevare - vse to obsega kriminal, povezan z denarjem. Tovrstni kriminal je z nami od nekdaj. Vsekakor v človeku tiči drobec temne strani meseca, ki nas sili k temu, da zaobidemo družbene ali institucionalno sprejete dogovore, zaradi česar potrebujemo varnostne zaponke različnih oblik. Zato že zelo dolgo poznamo najrazličnejše zaščite in poskuse preprečevanja ponarejanj, tatvin, vlomov, ropov. Vsem področjem kriminala, povezanega z denarjem in financami, je skupno to, da že od nekdaj poteka tekmovanje. Tekmovanje v tem, kdo bo boljši, hitrejši, bolj pretkan, bolj daljnoviden: tisti, ki poskuša premoženje zavarovati, ali tisti, ki se poskuša do njega nelegalno dokopati.
Zakaj ta razstava?
Razstava predstavlja življenjske dogodke, vezane na denarni kriminal. Velik poudarek je na tem, kaj lahko vsak posameznik naredi, da se izogne analognim in digitalnim pastem, ki prežijo na nas. Preventivnih nasvetov, kako se opremiti s ščiti pred prevarami in zlorabami finančne narave, mrgoli v različnih oblikah - na to temo so posnete trume podkastov, postavljene so spletne strani, snemajo se bolj in manj zabavni filmčki, tiskajo letaki. Ampak ljudje živimo svoja življenja in običajno je tako, da informacije iščemo šele, ko je za preventivo že prepozno.
Razstava Denar in kriminal: Tekma brez konca je tukaj zato, da se opremimo z znanjem, informiramo in zaščitimo, preden bo prepozno. In če dosežemo zgolj to, da se naslednjič, ko prejmemo nekoliko nenavadno sporočilo, ustavimo in najprej preverimo, ali je slučajno zlonamerno, potem smo zmagali. Služi kot čim bolj oprijemljivo orodje za zaščito in zavedanje, da se lahko polni znanja vključimo v tekmovanje, katerega del smo, pa če to želimo ali ne.
Matko Mioć, direktor NLB Muze: "Ideja za razstavo je tlela že nekaj časa. Odločitev, da se mora zgoditi čim prej, pa se je porodila, ko smo prebrali statistiko, da je bilo v lanskem letu kar 27,5 milijonov evrov prijavljene škode zaradi kibernetskega kriminala. Ta podatek nas je močno presenetil in takoj smo se vprašali, kako lahko kot muzej prispevamo k izobraževanju javnosti o tej pereči temi. Naš cilj je obiskovalcem ponuditi vpogled v kompleksnost prevar ter jih ozavestiti o pomembnosti varovanja osebnih podatkov in finančnih sredstev."
Urška Purg, kustosinja razstave: "Področje denarnih prevar je neločljivo povezano z zgodovino bančništva. Ta tema buri duhove naših obiskovalcev in napaja domišljijo umetnikov, pisateljev, režiserjev. Obenem pa je z nami in kot naša senca ves čas stopa ob nas ter išče primeren trenutek, ko lahko vstopi v naš svet."
Letošnja razstava Denar in kriminal: Tekma brez konca vpelje v glavne kategorije kriminala povezanega z denarjem in služi kot napoved velike razstave v letu 2025 v prenovljenih prostorih na Čopovi 3 v Ljubljani. Gre namreč za tako razvejano in pomembno tematiko, da si zasluži podrobnejšo obravnavo.
Pri razstavi so sodelovali:
Evropska centralna banka, Fundacija SICEH, Generalna policijska uprava, Uprava kriminalistične, Moneterra - Muzej denarja Hrvaške narodne banke, Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Muzej slovenske policije, Nacionalni forenzični laboratorij, Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, Narodna galerija, Numizmatični kabinet, Narodni muzej Slovenije.
Kaj je NLB Muza?
NLB Muza je program NLB, ki je namenjen varovanju in ohranjanju kulturne dediščine. Program združuje muzej bančništva z muzejskimi dejavnostmi, umetniške zbirke in galerijske dejavnosti ter akademijo z izobraževalnimi dejavnosti.