O-STA

Oddali pripombe na osnutek Zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje

Danes se zaključuje javna obravnava osnutka Zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje. Mestna občina Velenje je pripravila pripombe, ki poudarjajo pomen dolgoročnega, pravičnega in trajnostnega prehoda za Šaleško dolino. Občina izpostavlja, da mora zapiranje premogovnika slediti nacionalni strategiji izstopa iz premoga, pri čemer ne sme priti do predčasnega zaprtja, saj bi to ogrozilo socialno-ekonomsko stabilnost regije. Prav tako se morajo z zakonom opredeliti finančni viri in natančne vrednosti zapiranja premogovnika. Ponovno pozivamo, da se rok javne obravnave zakona podaljša in da se v vmesnem času uskladijo vsebine med lokalno skupnostjo, socialnimi partnerji in pripravljavci zakona.

Mestna občina Velenje pričakuje, da bo zakon jasno opredelil ključne korake za pravičen prehod. Med glavnimi zahtevami so pridobivanja premoga do leta 2033, kot to določa nacionalna strategija, in zagotovitev financiranja vseh zapiralnih del, sanacije površin ter monitoringa iz državnega proračuna. Občina zahteva tudi, da se nepremičnine Premogovnika Velenje, vključno s stanovanji in saniranimi zemljišči, brezplačno prenesejo v last občine in državnega stanovanjskega sklada, kar bi omogočilo njihovo trajnostno rabo in nadaljnji razvoj. Vključiti je potrebno tudi jasna določila o odstranitvi objekta Klasirnica. Poleg tega Mestna občina Velenje vztraja, da so določeni ukrepi za zaščito zgodovinskega in kulturnega pomena premogovnika, vključno z ohranitvijo in delovanjem ključnih objektov, kot je Muzej premogovništva Slovenije, ki mora pridobiti status državnega muzeja. Jasna morajo biti tudi določila za zaščito okolja in podporo zaposlenim, ki bodo zaradi zaprtja izgubili delovna mesta. Pričakujejo se tudi dodatne možnosti za usposabljanje in štipendiranje teh delavcev. Pričakujemo tudi, da bo vsakokratni župan Mestne občine Velenje imenovan v nadzorni svet Premogovnika Velenje.

Pomembno je, da zakon vključuje ukrepe za trajno vzdrževanje ključnih infrastrukturnih objektov, kot je pregrada med Velenjskim in Družmirskim jezerom. Občina opozarja tudi na potrebo po vključitvi socialnih partnerjev v pripravo zakona, saj je njihova vloga pri zagotavljanju socialne pravičnosti ključna.

Pripombe, dopolnjene s stališči občinskega sveta in drugimi predlogi, je Mestna občina Velenje danes posredovala na Ministrstvo za naravne vire in prostor. Občina vztraja pri rešitvah, ki bodo omogočile razvoj regije in zagotovile njeno dolgoročno stabilnost.