O-STA

95 let Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani

Ljubljana, 1.12.2014: v Tednu Univerze v Ljubljani, ki poteka od 1. do 5. decembra 2014, bo na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, dne 2.12.2014, ob 18:00, potekala slavnostna prireditev s predstavitvijo pedagoških in znanstveno-raziskovalnih dosežkov v l. 2014, s strokovnim predavanjem prof. dr. Janeza Beštra z naslovom: MULTIMEDIJA in s podelitvijo fakultetnih priznanj in nagrad za l. 2014.

Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani letos praznuje že častitljivih 95 let delovanja. Slavnostni začetek Fakultete za elektrotehniko je bil 19. maja 1919 na tedanji Državni obrtni šoli na Aškerčevi cesti v Ljubljani. Ko je bila 23. julija 1919 ustanovljena Univerza v Ljubljani je bil tudi elektrotehniškemu študiju priznan akademski značaj.

Danes Fakulteta za elektrotehniko izvaja visokokakovostne pedagoške programe, ki so prilagojeni dolgoročnim potrebam gospodarskih in drugih organizacij v Sloveniji in tujini, zahtevam znanosti, razvoja in potreb trga ter se povezuje z ostalimi fakultetami Univerze v Ljubljani ter drugimi univerzami doma in v tujini.

Fakulteta za elektrotehniko izvaja naslednje bolonjske študijske programe:

DODIPLOMSKI ŠTUDIJ - 1. bolonjska stopnja

- Visokošolski strokovni študijski program Aplikativna elektrotehnika

- Visokošolski strokovni študijski program Multimedijske komunikacije

- Univerzitetni študijski program Elektrotehnika

- Univerzitetni študijski program Multimedija (v sodelovanju s Fakulteto za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani)

PODIPLOMSKI ŠTUDIJ - 2. bolonjska stopnja

- Podiplomski drugostopenjski študijski program Elektrotehnika

- Interdisciplinarni magistrski študijski program Uporabna statistika

PODIPLOMSKI ŠTUDIJ - 3. bolonjska stopnja

- Doktorski študijski program Elektrotehnika

- Interdisciplinarni doktorski študijski program Bioznanosti s področjem Nanoznanosti

- Interdisciplinarni doktorski študijski program Statistika s področjem Tehniška statistika

Pomembno področje Fakultete za elektrotehniko predstavlja znanstveno-raziskovalno delo, ki se izvaja v 33 fakultetnih laboratorijih. V letošnjem letu se je na fakulteti izvajalo 14 raziskovalnih programov in en infrastrukturni center ter 41 raziskovalnih projektov Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije ARRS (od tega 25 temeljnih, 16 aplikativnih). Na fakulteti se trenutno usposablja 56 mladih raziskovalcev ARRS in 8 mladih raziskovalcev iz gospodarstva - SPIRIT, izvedli smo 5 mednarodnih seminarjev in konferenc, 6 bilateralnih projektov s 4 državami in 105 tržnih projektov za domača in tuja podjetja. Fakulteta sodeluje pri 13 projektih 7. okvirnega programa EU, pri 21 drugih projektih v sodelovanju z EU partnerji, izvaja pa tudi projekte v okviru internacionalizacije in kakovosti Univerze v Ljubljani.

* * *

Na slavnostni prireditvi bodo predstavljeni odmevni znanstveno-raziskovalni dosežki fakultetnih laboratorijev. Podeljene bodo:

- dekanove pohvale študentom za izjemne študijske dosežke;

- fakultetne Prešernove nagrade študentom za raziskovalno delo;

- Vodovnikova nagrada za doktorsko delo s področja elektrotehnike;

- Vodovnikova nagrada za odmevne raziskovalne dosežke s področja elektrotehnike;

- Priznanje fakultete poslovnemu partnerju iz gospodarstva;

- Nagrade sodelavcem za izjemen prispevek k delovanju fakultete;

- Vidmarjevo priznanje asistentu fakultete za uspešno in celovito pedagoško delo;

- Vidmarjeva nagrada učitelju fakultete za uspešno in celovito pedagoško delo.

V okviru prireditve bo predavanje prof. dr. Janeza Beštra z naslovom: MULTIMEDIJA

Povzetek:

Naše poklicno in zasebno življenje se je v zadnjem desetletju močno spremenilo. Vse več je digitalnih naprav, ki prepletajo realna okolja z virtualnimi.

Multimedijske tehnologije in rešitve postajajo vse bolj interdisciplinarne. Močno pridobivajo na pomenu v avtomobilih ter napravah za dom, na področju medicine, izobraževanja, znanosti in umetnosti ter v gospodarstvu. Pri tem je pomembno, da poleg tehnoloških znanj obvladamo tudi kreativne tehnike in znanja za ustvarjanje vsebin, oblik in doživetij.

Multimedijske inovacije so marsikje premešale karte in ustvarile nove šampione globalnih trgov, med katerimi najdemo tudi Slovence, saj so omogočile tako posameznikom kot podjetjem, da na račun inovativnosti in kvalitete stopijo skozi mala vrata na veliki oder.

Osebni, poslovni in znanstveni uspeh iz dneva v dan zahteva vedno več multimedijskih storitev, temu sledijo tudi aktivnosti vodilnih svetovnih univerz.