Gorenje podprlo sodelovanje študentov Univerze v Ljubljani in "azijskega Harvarda"
V Gorenju smo študentom urbanizma in arhitekture iz Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani letošnje poletje omogočili edinstveno mednarodno izkušnjo: devet slovenskih študentov se je z mentorji odpravilo v mesto Aiyuan na Kitajskem, kjer so skupaj s študenti prestižne Univerze Tsinghua sodelovali na mednarodnem študentskem natečaju 2019 UIA-CBC International Colleges and Universities Competitive Construction Workshop. S paviljonom Lie Between, ki so ga postavili v kitajski vasi Guoyan, so osvojili drugo mesto.
Študentje Fakultete za arhitekturo so med 31. julijem in 18. avgustom 2019 na Kitajskem, natančneje v vasi Guoyuan, v provinci Jiangsu, skupaj s študenti pekinške Univerze Tsinghua zgradili paviljon, s katerim so sodelovali na mednarodnem arhitekturnem natečaju, ki ga je priredila univerza Tsinghua. Za udeležbo na natečaju se je potegovala 101 prijavljena ekipa z vsega sveta, izmed katerih so organizatorji izbrali le 15 ekip, ki so svoje načrte lahko tudi umestile v prostor.
"Veseli nas, da smo prvič dobili priložnost sodelovati z univerzo Tsinghua, ki velja za najboljšo na Kitajskem, pravijo ji tudi azijski Harvard," je povedala izr. prof. dr. Alenka Fikfak s Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani. "Vsi smo bili prvič na Kitajskem in zelo hitro smo morali razumeti tamkajšnjo kulturo in se spopasti z njo. Študentje in profesorji smo skupaj delali na terenu in krajani so nas zelo lepo sprejeli, hodili so gledat, kako napreduje gradnja, nam nosili sadje, lokalna skupnost je zagotovila tudi nekaj gradbenih delavcev, ki so nam bili zelo v pomoč."
Paviljon Lie Between gradi na konceptu povezave z duhovnostjo človeka, ki sledi ideji "ležati med nebom in zemljo", postavili pa so ga v znamenitem stoletnem hruškovem nasadu. "Oprli smo se na idejo odprtega gledališča, prostora, namenjenega srečevanju, druženju, igram, povezovanju. Tudi domačini so ga takoj prepoznali kot odličnega za igranje kart in pitje čaja," je dejala Fikfakova. Končane paviljone je nato ocenila mednarodna komisija, študentje ljubljanske Fakultete za arhitekturo pa so v končnem seštevku v močni mednarodni konkurenci dosegli odlično drugo mesto.
"Sodelovanje pri tovrstnih projektih je zelo koristno za vsakega študenta, saj se tako najbolje spoznajo z materiali, vidijo napake pri gradnji ter se soočijo z izzivom kako prenesti projekt s papirja v resničnost," je poudarila Fikfakova, "zato smo hvaležni Gorenju in skupini Hisense, da so študentom omogočili to izjemno izkušnjo." Na Fakulteti za arhitekturo načrtujejo tudi nadaljnje sodelovanje z Univerzo Tsinghua, letošnji projekt pa bodo oktobra predstavili na razstavi, kamor bodo povabili tudi kitajske kolege.
V Gorenju imamo v okviru strategije družbene odgovornosti že dolgo tradicijo sodelovanja z različnimi fakultetami, tako pri razvojno-raziskovalnih aktivnostih, kot tudi na področju medkulturnega sodelovanja. "Projekt sodelovanja slovenske in kitajske univerze smo z veseljem podprli, saj ne gre le za izmenjavo znanj in pridobivanje izkušenj študentov, pač pa sta prek omenjenega projekta navezali stike tudi obe univerzi, prav tako pa na ta način tkemo vezi med obema državama in kulturama," meni glavni direktor Gorenja, Chao Liu.
Pri fotkah:
©Tsinghua University in Univerza v Ljubljani, Aiyuan, Kitajska, avgust 2019