Prodaja v prazničnem decembru
Decembra za nakupe porabimo več denarja kot v preostalih mesecih leta in zato so tudi prihodki od prodaje v trgovini na drobno ta mesec navadno večji od povprečja.
Tako je bilo tudi lani, ko je bil prihodek podjetij v trgovini na drobno v decembru za 15,0 % višji od povprečnega mesečnega prihodka v tem letu. Po drugi strani so bili prihodki v trgovini na drobno v lanskem decembru za 0,8 % nižji kot v predlanskem, kar je drugi zaporedni medletni upad prihodka v decembru.
Samo v trgovini z živili prihodek ni bil nižji kot v 2022
V trgovini z živili je bil prihodek decembra lani na medletni ravni višji za 2,0 %, v vseh preostalih večjih skupinah dejavnosti trgovine na drobno pa so prihodki upadli. V trgovinah z gospodinjskimi in elektronskimi napravami so bili z izjemo leta 2020, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19, najnižji po decembru 2016.
Vnovična rast prihodka v dejavnosti trgovine na drobno po pošti ali internetu
Medtem ko je bil lanski decembrski prihodek večine zgoraj omenjenih dejavnosti v primerjavi s predlanskim nižji, pa to ne velja za dejavnost trgovine na drobno po pošti ali internetu, katere prihodek je bil v lanskem decembru za 6,7 % višji kot v predlanskem in je dosegel najvišjo raven doslej.
Prihodek v tej dejavnosti sicer stalno narašča že zadnje desetletje in navadno najvišje mesečne prihodke ustvari ob koncu leta, največja rast pa se je zgodila leta 2020, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19. Decembra lani je bil ta prihodek za 29,3 % višji od mesečnega povprečja leta 2023. Vendar pa to ni bilo največje odstopanje od povprečja mesecev leta 2023 - v lanskem novembru so bili prihodki za 33,2 % višji od mesečnega povprečja.
Pri prazničnih nakupih smo v primerjavi s preostalimi članicami EU varčnejši
Prebivalci Slovenije decembra v povprečju porabimo precej več denarja kot v preostalih mesecih, kljub temu pa smo pri prazničnih nakupih precej varčnejši od večine prebivalcev drugih članic EU.
Prodaja neživilskih izdelkov je bila v Sloveniji decembra lani v primerjavi s povprečno mesečno prodajo v tem letu krepko pod povprečjem EU. Razlika med decembrsko prodajo in povprečno mesečno prodajo za leto 2023 je v Sloveniji obsegala 13,7 %, medtem ko je povprečje EU znašalo 19,8 %. Manjšo razliko od Slovenije je imelo le šest članic EU. Največjo razliko so izmerili na Irskem, 61,7-odstotno.
Pri živilskih izdelkih je bila lanska rast decembrske prodaje v primerjavi s povprečno mesečno prodajo v Sloveniji nekoliko višja od rasti prodaje neživilskih izdelkov. Razlika je dosegla 17,6 %, kar je bilo nad povprečjem EU, ki je znašalo 15,5 %. Največja je bila v Luksemburgu, 23,3-odstotna, najmanjša pa na Hrvaškem, 4,7-odstotna.
Uvoz izdelkov
Nekatere skupine izdelkov so tesno povezane z decembrskimi prazniki in tradicijami. To značilnost je mogoče opaziti tudi pri uvozu, saj se v zadnji četrtini leta poveča uvoz izdelkov, primernih za darila, ter izdelkov, s katerimi ustvarjamo praznično razpoloženje. Tudi lansko leto ni bilo izjema.
V zadnji četrtini leta je najbolj narasel uvoz penečih se vin. Uvoženih jih je bilo za 2,7 milijona EUR ali za 28,6 % več kot v zadnjem četrtletju leta 2022. Za 18,2 % se je v lanskem četrtem četrtletju zvišala tudi vrednost uvoza pirotehničnih izdelkov, znašala je 1,3 milijona EUR, kar je predstavljalo 65,0 % celotnega lanskega uvoza. V zadnjem četrtletju je bilo uvoženih tudi za 3,1 milijona EUR izdelkov za božične praznike, kar je obsegalo 52,5 % celotnega lanskega uvoza.
Po drugi strani sta bili v primerjavi s predlanskim zadnjim četrtletjem lani za polovico nižji vrednosti uvoza garnitur za razsvetljavo novoletnih jelk ter tudi uvoza poštnih razglednic in čestitk.
Družabni december
Ob izteku leta poteka veliko javnih dogodkov na prostem, kot so koncerti, zabave, sejmi in otroške prireditve. Številne obiskovalce v mesta pritegne tudi praznična razsvetljava. To še zlasti velja za naši največji mesti, Ljubljano in Maribor.
V prestolnici so domači turisti decembra lani ustvarili 13,3 % vseh prenočitev v celotnem letu 2023. V Mariboru je bil ta delež nekoliko nižji, 10,0-odstoten.
Največ domačih turistov je decembra lani v nastanitvenih obratih po Sloveniji prenočilo prav na zadnji dan leta, in sicer skoraj 19.300. Največ njihovih prenočitev je na ta dan naštela občina Kranjska Gora, približno 2.600, sledila je občina Bohinj z nekaj več kot 1.700 prenočitvami.
December je tudi mesec, ko pogosteje obiščemo gostinske obrate. Prihodki od prodaje v dejavnosti strežba jedi in pijač so bili v lanskem decembru za 7,8 % višji od povprečnih mesečnih prihodkov v letu 2023. Narasli so tudi v primerjavi z decembrom 2022, in sicer za 18,4 %.