O-STA

TAM-TAMova Ulična galerija v novi preobleki

Ustvarjanje v TAM-TAMovi Ulični galeriji na Vegovi začenja svoj tretji cikel. V prvih dveh letih obstoja se je pod kuratorsko taktirko Irene Kazazić in Kina Šiške predstavilo 25 umetnikov. V letošnjem letu kuratorstvo prevzema Mednarodni grafični likovni center (MGLC) in odpira cikel: Pazi, sveža grafika! (Watch out! Wet print!).

TAM-TAMova Ulična galerija bo tudi letos skrbela za pisano dogajanje na Vegovi ulici v Ljubljani. V torek, 7. marca 2017, bo potekalo odprtje novega cikla razstav z naslovom Pazi, sveža grafika, ki bo v letošnjem letu v domeni sodelovanja družbe TAM-TAM in MGLC. V tem času bodo na treh panojih v obliki mesečnih razstav svoja dela javnosti predstavili raznoliki avtorji in avtorice, ki ustvarjajo na mejah različnih umetniških praks. Nataša Sedminek, vodja projektov in trženja v družbi TAM-TAM, pravi, da želijo v mestu še naprej ohranjati urbani kotiček umetniškega izraza in druženja. "Veseli smo, da bo kuratorstvo prevzel MGLC, za katerega smo prepričani, da bo v Ulično galerijo vnesel nove dimenzije ustvarjanja in tako čez leto krepil zvedavost mimoidočih", je še povedala.

Mednarodni grafični likovni center - MGLC bo z izborom umetnikov in del skušal opozarjati na sodobno tiskano umetnost. "Naša naloga ni zgolj ohranjanje dediščine, ampak zagotovitev pogojev za to, da umetnost spozna, uživa in celo soustvarja čim širši krog ljudi, saj se ulična umetnost smiselno vklaplja v našo strategijo," pravi Nevenka Šivavec, direktorica MGLC.

Kurator cikla Pazi, sveža grafika! je Božidar Zrinski.

Cikel se bo začel z razstavo fotografa in oblikovalca Matjaža Wenzla z naslovom Men Face Down. Diplomiral je pri prof. Ludviku Pandurju z nalogo "Leal souvenir - podoba kot spomin s pomočjo časovnega stroja" na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru, smer likovna umetnost. Dejaven je kot samostojni fotograf in oblikovalec ter živi in ustvarja v Mariboru. Samostojno se je javnosti predstavil na mnogih razstavah, med katerimi lahko izpostavimo: Dva, Media Nox, Maribor (2001); Krvodajalci, Galerija Alkatraz, Ljubljana (2001); HK, Mala galerija, Cankarjev dom, Ljubljana (2006); HK, Umetnostna galerija Maribor, Maribor (2009) in Two Photographs, Galerija E2rd, Maribor (2014).

Kino Šiška se od vloge kuratorja Ulične galerije in svojega razstavnega cikla Mimogrede poslavlja. "Umetnost je tako mimogrede vstopila v javni prostor, na ulico, kot nekaj neobremenjenega, sproščenega in zabavnega, pa tudi družbeno angažiranega, ki naključnega sprehajalca vabi k razmisleku. V času kričeče komercializacije javnega prostora, ki stremi k ustvarjanju želenih podob in videza, tovrstni ulični umetniški projekti odpirajo prostor za drugačne vsebine, nova srečevanja, sproščeno komunikacijo in na ta način pomembno soustvarjajo vsakdanjik mestnega utripa - takega, v katerem ne hitimo le brezbrižno mimo, ampak si znamo vzeti tudi čas", pravi Tanja Skale, kuratorka cikla Mimogrede.

Zadnje dejanje, povezano s sodelovanjem TAM-TAM-a in Kina Šiška, je samo še izid Kataloga "Ulična galerija LJ2016". V njem so zbrani utrinki, reprodukcije umetniških del in vtisi uspešnega leta, v katerem so umetniki predstavili lastno refleksijo na svet okrog nas. Iz ulice se spomini tako selijo v brošuro, ki bo za vedno ohranila utrip življenja in umetnosti na Vegovi ulici.

Predstavitev projekta Men Face Down (Matjaž Wenzel / 2012-)

Fotografski projekt Men Face Down zadeva raziskovanje fenomena ležeče človeške figure v javnem prostoru. Predmet projekta je raziskovanje učinka prisotnosti človeške figure v javnem prostoru, ki ne zavzema običajne vertikalne/stoječe poze, temveč se znajde v horizontalnem - ležečem stanju. Izhodiščna točka vsebinske večpomenskosti je pojav nelagodja, kot v primerih soočanja z nepremično ležečo osebo v javnem prostoru, ki nas navdaja s pomislijo na nesrečo, zdravstvene težave, zastrupljenost z opojnimi sestavinami ali kakšnim drugim nezaželenim stanjem.

Ležeča figura v javnem prostoru sproža enigmo o stanju osebe, ki je arhetipsko povezano s smrtnostjo, bodisi v telesni bodisi v duševni obliki. Prenesen pomen teh podob tako namiguje na posameznikovo doživljanje oziroma posledico stanja mesta, države ali družbe v celoti. Pri tej seriji inscenacij predstavlja omejitven skupni prostorski imenovalec mesto Maribor. Upodobljeni subjekti so tako

anonimneži, kot premišljeno izbrane osebe iz javnega kulturnega življenja. Njihov odnos do okolja se tako v nekaterih primerih izraža znotraj intimnega, hermetičnega odnosa, v drugih pa prepoznavnega komentarja. Izbor lokacij inscenacij izvira ali iz avtorjeve sugestije ali izbora subjekta, ki doživlja izbran prostor kot kraj, do katerega vzpostavlja čustven ali intelektualen odnos.

Projekt Men Face Down je v stanju trajnega procesa. Vse fotografije iz serije so in bodo eksponirane s kamero velikega formata 4 x 5 inčev na črno-beli celuloidni film.

Matjaž Wenzel, biografija

Matjaž Wenzel je avtor, rojen v Mariboru (1973), ki deluje na področju fotografije, videa in grafičnega oblikovanja. Diplomiral je na Oddelku za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, z diplomskim delom Leal souvenir - podoba kot spomin s pomočjo časovnega stroja. Sprva je deloval kot učitelj likovne vzgoje na številnih osnovnih in srednjih šolah; pozneje je ustanovil studio za fotografijo in grafično oblikovanje Milimeter. Za različne založbe je oblikoval številne knjige in knjižne ovitke. Svoja fotografska dela je predstavil na več samostojnih razstavah, sodeloval je tudi na številnih izbranih skupinskih razstavah v Moderni galeriji v Ljubljani, Umetnostni galeriji v Mariboru, na Les Recontres de la photographie v Arlesu, Japan International Salon of Photography v Tokiu, Pavillon du Musée Fabre v Montpellierju, Nuit Blanche v Parizu ...

Matjaž Wenzel je leta 2007 in leta 2016 prejel nagrado za najbolje oblikovano knjigo (Cankarjev dom, Ljubljana), Glazerjevo nagrado (Maribor, 2011), nominiran je bil za nagrado Alberta Rengerja-Patzscha (Muzej Folkwang, Essen, 2009) in za nemško nagrado Nemške fotografske fundacije Börse (London, 2009), uvrstil pa se je tudi med finaliste za nagrado OHO (Ljubljana, 2007).

Živi in dela v Mariboru.