Pregled trenutnega stanja poškodovanosti pričakovanega pridelka sadja in grozdja po spomladanski pozebi
Maribor (Agro Zavarovalnica, 15.05.2024): Tudi letos pozeba ni prizanesla slovenskim sadjarjem in vinogradnikom. Medtem ko smo se v ponedeljek, 15. aprila še prebudili v lep spomladanski dan s temperaturami krepko nad 20°C, je naslednje jutro sledil strm padec temperatur le malo nad ničlo in snegom nad 700 m nmv.
Sledili so hladni dnevi, ko so se v večini pridelovalnih območij pojavljale temperature pod lediščem. Čas trajanja le-teh sicer ni bil izrazito dolg, vendar dovolj, da na rastlinah v teh zgodnjih razvojnih fazah pusti poškodbe po spomladanski pozebi.
Prve ocene škod s terena so pokazale, da je nastala škoda regionalno različna in zelo odvisna od lege nasadov, razvojne faze in sort, izvajanja oroševanja in odpornosti rastlin na stres po predhodni oskrbi s pripravki za krepitev fiziološke kondicije rastlin. Prizadetosti pričakovanega pridelka zaradi negativnih temperatur je veliko večja predvsem na neugodnih legah za pridelavo sadja in grozdja.
Pri Agro Zavarovalnici smo prejeli skoraj 200 prijav škod po spomladanski pozebi na 1.500 ha nasadov sadja in vinogradov iz Posavja, Štajerske, Prekmurja, osrednje Slovenije, Dolenjske in celjsko-koroške regije. Med kulturami so najbolj prizadeta jabolka, grozdje, hruške in jagode.
Ker so dejanske poškodbe zaradi pozebe najbolje vidne, ko mine nekaj časa in nastopi obdobje stabilnega toplejšega vremena in se sadna drevesa in trte že deloma regenerirajo, smo s prvimi predcenitvami škod na sadju po Sloveniji pričeli takoj po 1. maju, v vinogradih pa teden dni kasneje. Cenilci Agro Zavarovalnice so na terenu ugotovili, da so poškodbe v nekaterih sadnih nasadih zelo hude, predvsem v ekoloških nasadih je uničena večina pridelka. Konvencionalni nasadi v osrednji Sloveniji, na celjsko-koroškem ter štajerskem področju kažejo milejšo sliko prizadetosti. Najmanj so prizadeti trajni nasadi v Posavju. Ocenjujemo da gre trenutno v povprečju za 60% izpad pridelka jabolk v odvisnosti od pridelovalnih področij.
Stanje v vinogradih je regionalno še bolj različno kot pri sadju, predvsem zaradi večje izpostavljenosti nižjih delov vinogradov nizkim temperaturam v kombinaciji s sorto in razvojno fazo trte. Najhuje so poškodovane trte na Krasu, kjer je bila poleg nizkih temperatur prisotna še močna burja, ki je dodatno znižala ledišče in poskrbela še za dehidracijo toletnih poganjkov. Na ostalih pridelovalnih območjih grozdja po Sloveniji so trenutne poškodbe trt različno visoke, vendar trenutno ocenjujemo, da je poškodovanost v povprečju med 30% in 40%.
Kot pravi Benjamin Schlauer, direktor Agro Zavarovalnice, bo prava razsežnost škod oziroma količinskega in kvalitetnega izpada pridelka pri trajnih kulturah vidna šele s pričetkom poletja, ko bodo rastline premagale trenutni temperaturni stres in nadaljevale s svojim fiziološkim razvojem ter regeneracijo pridelka. Takrat bodo cenilci Agro Zavarovalnice opravljali končne cenitve škod na terenu.
Slike (Agro Zavarovalnica): Prve predcenitve pozebe v občini Oplotnica, 29.4.2024
Kontakt:
Agro Zavarovalnica, podružnica v Sloveniji, 02/330 55 60, schlauer@agrozavarovalnica.si