Projekt Zaposlitveni torek
Ljubljana, 18. oktober 2011
Danes, 18. 10. 2011, se je odvil prvi v seriji Zaposlitvenih torkov. Skupni projekt Zavoda Nefiks in ŠOU v Ljubljani je namenjen mladim, ki se soočajo z iskanjem zaposlitve v času, ko je trg dela zasičen s konkurenco. Projekt Zaposlitveni torek je nastal na primeru dobre prakse Podjetni petek in iz želje po povezovanju mladih in delodajalcev. Zaposlitveni torek stvari zastavlja še širše - mlade pripelje v nevladne organizacije, javni sektor, privatni sektor ...
Za prvi Zaposlitveni torek sta vrata odprli kar dve instituciji - Center za razvoj e-upravljanja v jugovzhodni Evropi (CeGD), ki deluje kot institucija javno-zasebnega partnerstva ter nevladna organizacija Inštitut za elektronsko participacijo (INePA). Obe se ukvarjata z e-državljanstvom, mladi pa so pri njih spoznali ključne kadre, delovne procese in se naučili, kako pripraviti prijavo na razpis. Direktor Zavoda INePA, gospod Simon Delakorda, je na koncu na podlagi izmišljenega razpisa za delo, pripravljenega prav za to priložnost, z udeleženci izvedel tudi simulacijo zaposlitvenega razgovora.
Predstavniki Zavoda INePA in CeGD o odločitvi za sodelovanju pri projektu Zaposlitveni torek pravijo: "Projekt Zaposlitveni torek se nam zdi odlična priložnost, da se mladim iskalcem zaposlitve približa trg dela, saj vemo, da jim na izobraževalnih institucijah tega ne nudijo v zadostni meri. Mladi so slabo seznanjeni z možnostmi dela, ki se skrivajo tudi v drugih sferah družbenega delovanja, ne samo v gospodarstvu in javni upravi. Tako smo se odločili, da jim pobližje predstavimo naši instituciji s področja informacijske družbe, e-uprave in e-demokracije, ki sta povezani z delovanjem nevladnega sektorja in vpeti v projektno delo v Sloveniji in tujini. Želimo, da bi iskalci zaposlitve razmišljali širše in bolj inovativno ter si tako sami znali vzpostaviti delovne pozicije."
Obe instituciji in tudi organizatorji so bili navdušeni nad odzivom, ki ga je Zaposlitveni torek izzval pri mladih. Prosta mesta so bila zapolnjena izjemno hitro, kar kaže na resnično nujnost tovrstnih projektov. To potrjujejo tudi motivacijska pisma udeležencev, ki se skoraj po pravilu soočajo z velikimi težavami pri pridobivanju zaposlitve.
Udeleženka Manca pravi, da se je na zaposlitveni torek prijavila, ker je želela podrobneje spoznati vse vidike zaposlitvene pismenosti in kaj izboljšati, ko išče zaposlitev: "Projekt kot tak se mi zdi za mlade koristen in uporaben,tako za študente, kot tudi za diplomante, ki že iščejo zaposlitev. Pridobila sem veliko novih in uporabnih informacij s strani delodajalcev, spoznala nove ljudi in se odločila odpreti e-Nefiks."
Zaposlitveni torek je način povezovanja motiviranih perspektivnih mladih kadrov - študentov in uspešnih organizacij. Je edinstvena priložnost za mlade, saj jim ponuja vpogled v organizacijo in spoznavanje ključnih zakonitosti prijave na delovno mesto.
Sodelavci Zavoda Nefiks in ŠOU v Ljubljani v novembru 2011 pripravljajo še tri Zaposlitvene torke. Mladi bodo tako spoznali še gospodarstvo, razvojno agencijo in javno upravo.