O-STA

ŽIVIM DOMAČE, JEM LOKALNO jutri med Kranjskimi dijaki

Pobuda za projekt "Živim domače, jem lokalno", ki poteka znotraj vseslovenskega natečaja Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec 2013/14, izhaja iz vse težjih razmer ljudi in vse večjih potreb po samooskrbi s hrano, pri tem pa igra pomembno vlogo tudi zdravje, na katerega še kako vplivata izvor in način pridelave hrane.

Strokovnjakinja in vodja samooskrbe s hrano iz zadruge Jarina bo jutri, 29. marca 2014, v Gimnaziji Kranj govorila o pomenu lokalne samooskrbe, ki je v tem letu še kako aktualna in ga je Organizacija združenih narodov razglasila za Mednarodno leto družinskih kmetij.

Ste vedeli da je prebivalec Slovenije leta 2010 porabil povprečno 121 kg žit, 91 kg zelenjave, 70 kg krompirja, 93 kg mesa in 36 kg sladkorja? Podatki pravijo tudi, da Slovenija z domačo pridelavo ne pokriva svojih potreb po kmetijsko-živilskih proizvodih. Za več zanimivosti in nasvetov pa bo od jutri dalje bogatejših 250 dijakov Gimnazije Kranj.

Projekt podpira podjetje Apnenec s proizvodom Kalcevita, ki ga bodo prejeli zavodi, ki imajo možnost vzgajati sadje in zelenjavo na lastnem vrtu.

Več informacij je na voljo na naslovu info@planet-zemlja.org ali 01 620 25 22.

Za morebitne objave se vam najlepše zahvaljujemo.

O vseslovenskem natečaju Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec

Cilj projekta Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec, ki poteka že od leta 2010, je pomagati vzgojno-izobraževalnim ustanovam na poti k ohranjanju kulturnega, naravnega in nacionalnega izročila Slovenije, razvoju zdrave samopodobe posameznika ter spoštljivega in odgovornega odnosa človeka do okolja in narave. S projektom želi društvo Planet Zemlja doseči, da bi odgovoren odnos do sočloveka, vseh živih bitij in narave, postal način življenja.

Gre za natečaj, v katerem lahko sodelujejo vse osnovne šole, srednje šole (tako javne kot tudi zasebne) in vrtci (tako javni kot tudi zasebni). Ti znotraj natečaja pridobivajo dodatno znanje skozi projekte, ki so primerni za različne starostne skupine, obravnavajo različne teme, projekti pa se izvajajo v različnih oblikah. Tako so med 19. projekti, ki jih je izobraževalnim zavodom letos ponudilo društvo Planet Zemlja tudi taki, ki obravnavajo področje zdravja, prehrane, vpliva toksinov, podnebnih sprememb, moči narave, izročila priprave kruha, pomena lokalne samooskrbe, odnosa do narave, pomena opazovanja okolja in možnosti vpliva na odločitve in drugi.

V natečaju tudi letos sodelujejo priznani slovenski strokovnjaki in ustanove, ki lahko največ pripomorejo na področju varovanja okolja in vzgoje za odgovornejši odnos do kvalitete bivanja prihodnjih generacij. Poleg znanstvenikov Znanstvene fundacije RS, strokovnjakov Agencije RS za okolje, Kajakaške Zveze Slovenije, Zavoda Etno Eko, Gradbenega Instituta ZRMK, se je projektu letos pridružil tudi GoodPlace-zavod Tovarna trajnostnega turizma, Jarina-zadruga za razvoj podeželja, zavod VISTA iz Murske Sobote, Zavod 112-zavod za zdravo življenje, kulturo bivanja in dialoga in svetovno gibanje Food Revolution. Med projekti so tudi taki, ki uživajo podporo predsednika Republike, nekateri pa potekajo tudi na evropskem nivoju.

Letos se je na natečaj prijavilo rekordno število šol in vrtcev, saj na natečaju sodeluje 117 zavodov, kar je 60% več kot v lanskem šolskem letu. Natečaj je odprt za vse zainteresirane vzgojno-izobraževalne zavode in sodelovanja ne pogojuje z ničemer, tudi s plačilom pristojbine ne.

V natečaju je doslej sodelovalo preko 180 zavodov, naziv jih je pridobilo preko 120, v njem pa je aktivno sodelovalo prek 32.000 otrok, mentorjev in staršev.

O društvu Planet Zemlja

društvo Planet Zemlja že sedmo leto deluje na področju osveščanja javnosti o pomenu odnosa vsakega posameznika do okolja, komuniciranja okoljskih tem z najširšo javnostjo na poljuden način in s pomočjo strokovnjakov skozi različne projekte in dogodke. Leta 2010 je društvo pridobilo status društva, ki deluje v javnem interesu po Zakonu o ohranjanju narave in Zakonu o varovanju okolja.

Več informacij:

info@planet-zemlja.org

www.planet-zemlja.org

FB: Društvo Planet Zemlja