O-STA

Svetovni dan mladine v znamenju kruha

OD ZRNA DO KRUHA NA OŠ POLJANE

Na svetovni dan mladine, jutri, 11. novembra, bo na OŠ Poljane v občini Gorenja vas-Poljane, potekala delavnica Od zrna do kruha, ki jo društvo Planet Zemlja izvaja v okviru natečaja Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec. Gre za projekt, kjer bodo učenci 7. razredov pridobivali praktično in faktografsko znanje o prehrani ter se preizkusili v pripravi tako osnovnega živila kot je kruh.

Delavnica ponuja odgovore na najbolj osnovna in najpomembnejša vprašanja o kruhu s praktičnim prikazom celotnega postopka priprave tega živila. Učenci se najprej spoznajo z nekaj osnovnimi vrstami žitaric iz katerih običajno meljemo moko za peko kruha. Sledi mletje žita in priprava kvašenega testa iz katerega bodo nato spekli kruh. Tokratno delavnico bodo malce "zabelili" s pripravo jabolčne pite.

V času pečenja, se bodo učenci z izvajalko projekta, Tanjo Gobec iz društva Skrinja, pogovarjali o pomenu raznolike prehrane in vloge, ki jo žitarice igrajo pri tem. Delavnica se bo zaključila s pokušino sveže pečenega kruha.

V kolikor bi želeli izvajanje spremljati od blizu, nam prosimo, sporočite.

Za morebitno objavo se vam najlepše zahvaljujemo.

www.planet-zemlja.org

www.eko-generacija.org

Ker nam ni vseeno!

O NATEČAJU:

Društvo Planet Zemlja, katerega poslanstvo je komuniciranje okoljevarstvenih tem, je v letu 2010 prvič razpisalo vseslovenski natečaj za pridobitev naziva PLANETU ZEMLJA PRIJAZNA ŠOLA - VRTEC. Sodelovanje pri natečaju zavodom prinaša paleto novih znanj z različnih področij, povezanih z varovanjem okolja in ohranjanjem narave, lahko pa jim prinese tudi naziv Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec. Zanj se je doslej potegovalo prek 500 zavodov in prek 55.000 aktivno sodelujočih otrok, mentorjev in staršev. Konec oktobra se je iztekel rok za prijavo na letošnji natečaj in nanj se je prijavilo 106 zavodov iz vseh regij Slovenije, letos že drugič zapored pa tudi iz Italije.

Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec naj bi pripomogla k ohranjanju naravnega, kulturnega in nacionalnega izročila Slovenije, razvijala zdravo samopodobo posameznika ter spoštljiv in odgovoren odnos človeka do okolja in narave. Zato je društvo tudi v tem šolskem letu izvedlo natečaj v želji, da bi se nanj prijavilo še več zavodov, saj želijo s projektom doseči, da bi odgovoren odnos do sočloveka, vseh živih bitij in narave, postal način življenja.

Pri projektu sodelujejo priznani slovenski strokovnjaki in ustanove, ki lahko največ pripomorejo na področju varovanja okolja in vzgoje za odgovornejši odnos do kvalitete bivanja prihodnjih generacij. Poleg znanstvenikov Znanstvene fundacije RS, strokovnjakov društva Morigenos - slovenskega društva za morske sesalce, društva Skrinja, Gradbenega Instituta ZRMK, svetovnega gibanja Food Revolution, Košarkarske Zveze Slovenije, Doma starejših občanov Ljubljana Vič-Rudnik, bodo letos pri projektu sodelovali tudi DSO Sonček Maribor, Čebelarstvo Šlebir, Izobraževanje Tamara Urbančič, projekt MUŠ z igralko in psihoterapevtko Anno Zuykovo, kmetija Pr'Črnet Medvode, Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje.

O društvu Planet Zemlja

društvo Planet Zemlja se je ustanovilo leta 2007 s ciljem izvedbe okoljskega koncerta Live Earth tudi v Sloveniji (http://www.planet-zemlja.org/2007/06/7-7-koncert-rock-za-prihodnje-generacije/). Danes društvo deluje že deveto leto na področju osveščanja javnosti o pomenu odnosa posameznika do okolja, komuniciranja okoljskih tem z najširšo javnostjo na poljuden način in s pomočjo strokovnjakov skozi različne projekte in dogodke. Leta 2010 je društvo pridobilo status društva, ki deluje v javnem interesu po Zakonu o ohranjanju narave, leta 2013 tudi po Zakonu o varstvu okolja, letos pa še na področju vzgoje in izobraževanja.

Več na: www.planet-zemlja.org