O-STA

Delo v tujini: Zaposlenemu je treba zagotoviti tudi vrnitev v Slovenijo

V katerih primerih lahko delodajalec napoti delavca na delo v tujino?

Delodajalec lahko delavca napoti na delo v tujino samo v primeru, če je bila takšna možnost vnaprej predvidena v pogodbi o zaposlitvi. Če v dosedanji pogodbi o zaposlitvi takšna možnost ni dogovorjena, lahko do napotitve pride le, če pogodbeni stranki sklenete novo pogodbo o zaposlitvi, ki takšno določbo vsebuje, in ureja tudi druga vprašanja v zvezi z napotitvijo na delo v tujino. Takšna pogodba se lahko sklene za čas dokončanja projekta oziroma za čas dokončanja dela, ki ga napoteni delavec opravlja v tujini. Po novem zakon izrecno še določa, da mora delodajalec po prenehanju opravljanja dela v tujini, delavcu zagotoviti tudi vrnitev v Slovenijo.

Kdaj lahko delavec tako napotitev odkloni?

Tudi če je bila možnost napotitve na delo v tujino s pogodbo o zaposlitvi določena, lahko delavec ob obstoju določenih upravičenih razlogov napotitev v tujino odkloni. Ti razlogi so nosečnost, varstvo otroka do 7 let starosti, vzgoja in varstvo otroka do 15 leta starosti, če delavec sam živi z otrokom, invalidnost, zdravstveni razlogi, pa tudi drugi razlogi, določeni s pogodbo o zaposlitvi oziroma s kolektivno pogodbo.

Kaj se morata delodajalec in delavec dogovoriti s pogodbo o zaposlitvi glede začasne napotitve na delo v tujino?

V primeru začasne napotitve delavca v tujino, mora pogodba o zaposlitvi poleg siceršnjih obveznih pogodbenih sestavin vsebovati še določbe:

  • o trajanju dela v tujini;
  • o praznikih in dela prostih dnevih;
  • o minimalnem letnem dopustu;
  • o višini plače in valuti, v kateri se ta izplačuje;
  • o dodatnem zavarovanju za zdravstvene storitve v tujini in o drugih prejemkih v denarju ali naravi, do katerih je delavec upravičen za čas dela v tujini;
  • o pogojih vrnitve v domovino;
  • ter o načinu zagotavljanja plačila za delo in drugih prejemkov, ki so v skladu s predpisi države, kamor je napoten delavec, zagotovljeni drugače, vendar najmanj v obsegu kot ga zagotavlja Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) oziroma ugodneje.

Glede vprašanja prejemkov se pogodbeni stranki lahko sklicujeta na drug zakon, predpis, ali na kolektivno pogodbo.

Potrebujete pomoč pri pripravi aktov ali pogodb za zaposlitev? Pokličite naše pravne svetovalce na 01 600 1530 ali pošljite povpraševanje na data@data.si.

Pošljite povpraševanje

Želite v svojem podjetju angažirati novo osebo, pa ne razmišljate o pogodbi o zaposlitvi za novega "sodelavca"? Vabljeni na seminar Poznate vse oblike dela in zaslužka ter njihovo obdavčitev?

Prijava na izobraževanje

Pripravila: Anja Grahek

Povezava do članka: http://data.si/blog/2015/04/23/delo-v-tujini-zaposlenemu-je-treba-zagotoviti-tudi-vrnitev-v-slovenijo/