Nadzor zaposlenih na spletu v službi dovolilo evropsko sodišče
Tudi slovenska podjetja se bodo odslej lahko odločila za večji nadzor zaposlenih. Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je 12. januarja 2016 odločilo, da lahko podjetja v času delovnika zaposlenih nadzorujejo njihovo spletno komunikacijo. Sodišče je razsodilo, da nadzorovanje in spremljanje aktivnosti zaposlenih na spletnih omrežjih ni sporno.
IZOBRAŽEVANJE
Podjetniki med zakoni in inšpektorati
Niste prepričani, če poznate vse zakone, ki jih morate poznati ob vstopu v poslovni svet? Kaj lahko storite, če vas obiščejo inšpektorji? Na seminarju vam svetujemo in vas seznanimo z zakonodajo, ki jo boste za uspešno poslovanje podjetja zagotovo potrebovali.
Tak nadzor zaposlenih ne krši pravice do zasebnosti
Sodišče je takšno odločitev sprejelo v primeru romunskega inženirja, ki je bil leta 2007 odpuščen, ker se je s pomočjo spletne aplikacije Yahoo Messenger pogovarjal tudi s svojo zaročenko in bratom. Podjetje je sicer dovolilo uporabo orodja za poslovne namene in za komunikacijo s strankami.
ESPČ je ocenilo, da je nadzor zaposlenih oziroma spremljanje aktivnosti v okviru delovnika smiselno in celo razumno, saj je normalno, da delodajalci želijo, da zaposleni med delovnim časom izpolnjujejo svoje delovne naloge. Pojasnili so, da v tem primeru v podjetju pred preverjanjem spletne aplikacije romunskega inženirja niso vedeli za osebne pogovore, do konkretnega računa so dostopali s prepričanjem, da nekdanji zaposleni komunikacijo uporablja zgolj za poslovne namene.
IZOBRAŽEVANJE
Skupinsko svetovanje pred registracijo podjetja
Želite registrirati podjetje, pa ne veste, katere dejavnosti bi registrirali? Niste prepričani, koliko vas bo stala registracija podjetja? Na brezplačnem seminarju vam odgovorimo na vsa vaša vprašanja glede registracije podjetja in dejavnosti.
Na sodišču so zavrgli argument, na katerega se je skliceval romunski inženir. Trdil je namreč, da je podjetje z dostopanjem v spletno aplikacijo kršilo njegovo pravico do zasebnosti. Sodišče je v primeru inženirja stopilo stopilo v bran romunskim sodiščem in hkrati dovolilo, da so se osebni pogovori iz spletne aplikacije Yahoo Messenger uporabili kot dokazni material proti nekdanjemu zaposlenemu.
Zakaj se podjetja odločajo za nadzor zaposlenih?
Podjetja lahko svoje zaposlene nadzirajo z različnimi metodami, s katerimi lahko spremljajo aktivnost in lokacijo zaposlenih na delovnem mestu.
Evropsko sodišče za človekove pravice je dosodilo v prid nadzoru zaposlenim med delovnikom.
Številne raziskave so pokazale, da uporaba interneta med službenim časom v 30 do 40 odstotkih ni povezana z delom. Mnogi podjetniki in delodajalci zato menijo, da lahko s spremljanjem aktivnosti zaposlenih in nadzorom opravljanja obveznosti povečajo produktivnost zaposlenih in hkrati zaščitijo poslovanje podjetja.
V skladu s sodbo evropskega sodišča bodo lahko delodajalci spletno komunikacijo v službenem času in na službenih računalnikih nadzirala vsa podjetja v državah, ki se so ratificiralaEvropsko konvencijo varstvu človekovih pravic, saj morajo spoštovati odločitve ESČP, je še poročal TheGuardian.com.
Vir: TheGuardian.com
Dostopno na: http://data.si/blog/2016/01/13/nadzor-zaposlenih-na-spletu-v-sluzbi-dovolilo-evropsko-sodisce/