Tudi študent lahko odpre s. p., vendar ob tem izgubi študentske ugodnosti!
Ob novem študijskem letu se je študentom morda v mislih porodila tudi kakšna sveža ideja za posel, zato danes pišemo o tem, na kakšen način študent lahko odpre s. p. Če študent odpre s. p., ne izgubi statusa študenta, temveč ugodnosti, ki iz naslova statusa študenta izhajajo.
izobraževanje
Zasluži denar s svojim hobijem ali idejo
Briljantna zamisel? Nora ideja? Prav poseben hobi? Preverite, kako lahko tudi nekaj, kar se na prvi pogled zdi nadrealistično, preoblikujete v posel!
Študent pa ne more odpreti popoldanskega s. p., saj je predpostavka popoldanskega s. p. ta, da ste pri svojem delodajalcu zaposleni za polni delovni čas. Več o razlikah med navadnim in popoldanskim s. p. si lahko preberete v Navadni ali popoldanski s. p.
Prijava na brezplačno izobraževanje
Študent lahko odpre s. p., vendar ob tem izgubi študentske ugodnosti
Kljub temu pa se oseba, ki ima status študenta, čisto normalno samozaposli. Vendar pa s statusom samozaposlene osebe, za katerega plačuje polne prispevke, izgubi vse ugodnosti, ki jih študentski status prinaša. To pomeni, da:
- ni študentskih bonov in subvencioniranega prevoza,
- ni dela prek napotnice (ker izda račun)
- ni vzdrževan družinski član
- ni bivanja v domu.
V kolikor pa ima študent štipendijo, mora biti pozoren na dejstvo, ali ima v pogodbi o štipendiranju klavzulo, da ne sme opravljati podjetniške dejavnosti.
Prijava na brezplačno izobraževanje
Ali študent lahko odpre s. p.? Seveda, vendar ob tem izgubi študentske ugodnosti!
Strošek študenta, ki odpre s. p.
V kolikor študent ali dijak registrira s. p., mora plačevati za socialno zavarovanje polne prispevke v znesku v višini 341,20 evra mesečno. Kljub temu mu v primeru, da prvič odpira s. p. (velja torej le ob prvem vpisu v poslovni register) pripada polovično plačevanje prispevkov za PIZ prvo leto, ti prispevki pa bodo drugo leto poslovanja nižji za 30 odstotkov. Več v: Če v roku dveh let prehajate med oblikami samozaposlitve, vam olajšava plačevanja prispevkov vseeno pripada!
Poleg tega mora študent, ki ima odprt s. p., voditi tudi računovodstvo (cena je odvisna od tega, ali ima enostavno ali dvostavno knjigovodstvo) ter strošek vodenja transakcijskega računa na banki. Ste vedeli, da ima s. p. lahko tudi le en transakcijski račun?
Študent pa lahko priglasi tudi osebno dopolnilno delo.
- Kdo vse lahko priglasi osebno dopolnilno delo?
- Sistem vrednotnic pri osebnem dopolnilnem delu
- Kolikšna je omejitev prihodkov za osebe, ki opravljajo osebno dopolnilno delo
Prijava na brezplačno izobraževanje
Preverite še možnosti kratkotrajnega dela:
Več si lahko preberete tudi v:
- Študentje, se oktobra ne vračate na faks? Samozaposlitev je lahko rešitev!
- Pravice študenta, ki dela
- Ali lahko študent zahteva plačano malico in prevoz?
Potrebujete nasvet podjetniškega strokovnjaka? Nikar ne oklevajte in skupaj z njim poiščite rešitev! Svoj individualni termin si lahko zagotovite na data@data.si oziroma na 01 600 1530, več o prednostih in slabostih samozaposlitve pa lahko preverite tudi na brezplačnem seminarju!
Prijava na brezplačno izobraževanje
Deli na FacebookuDeli na Twitterju
Kategorije Davki Finance Gospodarstvo Kadri Marketing Podjetniške novice Podjetništvo Ustanovitev s.p. Zakonodaja Zanimivosti
Oznake Avtorski članki ideje s.p. samozaposlitev skok v podjetništvo študent in podjetništvo študent lahko odpre s. p. študentske bonitete študentski status zamisli