Osnova za izračun nadomestila za čakanje na delo
Osnova za izračun nadomestila za čakanje na delo - ali se v osnovo vštevajo tudi dodatki in stimulacija? Ali vam je delodajalec odredil začasno čakanje na delo ali pa dela ne morete opravljati zaradi višje sile? Kakšna višina nadomestila plače vam pripada? Kakšna je osnova za izračun nadomestila plače? Kaj določa zakon?
Pravniki podjetja Data d.o.o. redno spremljamo vse novosti zakonodaje, še posebej pa v teh izrednih razmerah. Pripravimo vam vso potrebno dokumentacijo, ki jo nalaga "Mega zakon", za uveljavljanje pravic in skrbimo, da rok ni zamujen. Prav tako vas opozorimo na vse pogoje, ki jih morate izpolnjevati, v kolikor želite uveljavljati posamezno pravico. Seznanimo vas tudi z vsemi podrobnostmi, da vračanje prejete pomočine bo potrebno oziroma vam ni izrečena globa.
Vas zanima kako odpreti sp ali kako ustanoviti d.o.o.?
Osnova za izračun nadomestila plače - Kaj določa Mega zakon?
Niti ZDR-1 niti Mega zakon nikjer točno ne urejata vprašanja, kaj je osnova za izračun nadomestila plače. Se v višino nadomestila plače vračunajo tudi dodatki in nagrada za uspešnost?
Pretekla sodna praksa, ki seveda ne vključuje primerov s področja zakonodaje za zajezitev epidemije COVID-19, šteje, da se v osnovo za odmero nadomestila plače za čas začasne odsotnosti z dela oz. odsotnosti zaradi višje sile, vštevajo tudi dodatki in del plače, ki je rezultat individualne uspešnosti in rezultat preteklega dela delavca.
Delodajalci, veste kaj izplačilo kriznega dodatka ter odločitev za ukrep čakanje na delo pomeni za vaše stroške?
Megazakon določa, da so delavci, ki so napoteni na začasno čakanje na delo in delavci, ki dela na morejo opravljati zaradi višje sile, upravičeni do nadomestila plače. Pravica do nadomestila plače je določena v višini, kot jo ureja zakon, ki ureja delovna razmerja (ZDR-1). V primeru čakanja na delo oz. v primeru odsotnosti delavca zaradi višje sile ima delavec pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov osnove.
Izplačujete minimalno plačo? Preverite izračune, ki jih je pripravila naša računovodja po določbah megazakona!
Mega zakon tudi določa, da nadomestilo plače ne sme biti nižje od minimalne plače v Republiki Sloveniji.
ZDR-1 določa, kakšna mora biti osnova za izračun nadomestila plače. Osnova za izračun nadomestila plače je plača delavca v višini njegove povprečne mesečne plače za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev oziroma iz obdobja dela v zadnjih treh mesecih pred začetkom odsotnosti. Višina nadomestila plače ne sme presegati višine plače, ki bi jo delavec prejel, če bi delal.